DİSKİ’den GES’lerde temizlik çalışması

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Diyarbakır ve Bismil’de yer alan Güneş Enerji Santrallerinden daha iyi verim alabilmek için panel temizliklerini yaptı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, çevreye zararı olmayan yenilenebilir enerji sistemlerinden olan GES’lerden daha iyi verim alabilmek amacıyla panel temizliğini gerçekleştirdi.

Diyarbakır il sınırları içinde yer alan Gözeli mevkiinde 12 bin metrekare alan üzerine kurulu 2 bin 400 adet 600 kwh 2500 wattvoltalit panelleri ekipler, elden geçirdi.

Yapılan çalışmayı yerinde inceleyerek ilgili personelden bilgi alan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, çevre ve oluşturduğu tasarruf açısından güneş enerji santrallerinin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Yer altı sularının korunması ve devamlılığı açısından yeşil enerjinin olmazsa olmaz olduğuna dikkat çeken Tutşi, önümüzdeki süreçlerde DİSKİ’nin, bu alanda daha fazla yatırımlar yapabileceğini ifade etti.

“Tesislerden 10 ayda 2 milyon 546 bin TL gelir sağladık”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Diyarbakır ve Bismil ilçemizde yer alan güneş enerji santrallerimizde 2021 Ocak-Ekim aylarında önemli ölçüde gelir elde ettik. Ocak ve Ekim ayları arasında Diyarbakır’daki tesisimizden 1 milyon 152 bin 346 TL, Bismil’de bulunan tesisten ise 1 milyon 394 bin 539 TL tutarında elektrik enerjisi ürettik.”

DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün, en fazla gider kaleminin enerji olduğuna vurgu yapan Tutşi, bu gider kalemini en aza indirmek ve güneş enerjisinden elde ettikleri gelirleri de kent merkezinde, ilçelerde ve kırsal mahallelerde içme suyu ile altyapı yatırımlarına dönüştürmek istediklerini kaydetti.

“Çalışma GES’lerdeki verimi artıracak”

Ekiplerin gerçekleştirdikleri çalışmalar konusunda da bilgiler veren Tutşi, açıklamalarını şu ifadelerle tamamladı:

“Panellerin kirlenmesi fotovoltaik hücrelere iletilen güneş enerjisinin azalmasına yol açmaktadır. Bu durum da üretilen enerjinin az olmasına sebep olur. Paneller çevresel faktörler, hava şartları, polen ve çiçek tozları, endüstriyel tozlanma vb sebeplerden kirlenebilir. Bu sebeple güneş paneli temizliği çok önemlidir. Ekiplerimiz, yaptıkları çalışma neticesinde güneş enerjisi santrallerinden daha iyi verim almaya başlayacağız.”

DİSKİ Genel Müdürlüğü, benzer çalışmayı Bismil ilçesinde 14 bin metrekare alan üzerine inşa edilen, 700 kwh 270 watt 3 bin 80 adet woltalit panellerde de gerçekleştirdi.

 

 

 

Fotoğraf Galerisi