DİSKİ’den, işyeri ve hanelere 3 bin adet akıllı sayaç

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kayıp-kaçak su kullanımının önüne geçmek ve vatandaşların hakkını korumak için belirlenen adreslere 3 bin adet akıllı sayaç monte etti.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, personel tasarrufu, insan hatalarını minilimize etmek, müşteri memnuniyetini artırmak, kayıp-kaçak oranını düşürmek, su yönetimini daha sağlıklı yönetmek ve tahakkuk oranlarını artırmak hedefiyle belirlenen hane ve işyerlerine akıllı sayaç okuma saati monte etmeye devam ediyor.

Abone İşleri Daire Başkanlığı Sayaç ve Saha İşleri Şube Müdürlüğü, kayıp-kaçak su kullanımının önüne geçmek ve vatandaşların hakkını korumak amacıyla belirlenen işyeri ve hanelere Mart ayından itibaren 3 bin adet akıllı sayaç taktı.

İlk etapta imara yeni açılan yapılarda çalışmalar yürüten ekipler, uygulamanın verimli olması durumunda daha sonra kentin diğer adreslerine de akıllı sayaçlar monte etmeye başlayacak.

Akıllı sayaç okuma 2 farklı şekilde hizmet veriyor

Akıllı sayaç okuma sistemi lora (uzak mesafeli radyo frekansı haberleşme) ve M2M (makineler arası iletişim) olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor.

Toplu abonelerde lora, yüksek tüketim ve ulaşması zor olan alanlarda ise M2M sistemi kullanılıyor.

Sistem maliyet ve personel anlamında tasarruf sağlıyor

Akıllı sayaç monte edilen hane veya işletmelere sayaç okuma, itiraz servisi ve kesme-açma personeli hizmet üretmiyor. Sistem uzaktan olumsuz durumlara müdahalede bulunabiliyor.

Sistemin tamamen devreye girmesiyle birlikte DİSKİ, personel ve maliyet açısından önemli bir tasarruf sağlıyor.

Akıllı sayaç okuma ön ödemeye olanak sağlıyor

DİSKİ’nin, teknolojiye ayak uydurarak yaygınlaştırmayı hedeflediği akıllı sayaç okuma sistemi abonelere ön ödeme olanağı da sağlıyor.

Aboneler sunulan seçenekle istedikleri ücreti önceden ödeyip içme suyunu kullanabiliyor. Su kullanma limitini dolduran ön ödemeli abonenin vanası otomatik olarak kapanıyor.

Akıllı sayaç okuma, ayrıca su kaçağı, aşırı tüketimde ve sayaca herhangi bir müdahalede sistem uyarı veriyor.

Fotoğraf Galerisi