DİSKİ’den Kaçak Su Mücadelesi

DİSKİ’den Kaçak Su Mücadelesi

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Kaçak Su Önleme ekipleri çalışmalarına hız kesmeden devam ederek kentte kaçak su kullanımının önüne geçmeye çalışıyor.
DİSKİ, kayıt dışı su kullanımların önüne geçmek amacıyla çalışma başlattı. Çalışmalar ilk etapta ilçe merkezleri üzerinde yoğunlaşacak.
Kaçak Su Önleme ekipleri, abone tarama işlemleri yaparak kaçak su kullanımlarını tespit ediyor. Ekipler, abone olmayan kullanıcıları belirleyerek gerekli çalışmaların ardından abone işlemlerini başlatarak kontrolsüz su kullanımı önlüyor.
Kontolsüz kullanımlar kayıt altına alındı
Ekiplerin son bir ay içerisinde yapmış olduğu çalışmalar kapsamında Silvan ilçe merkezinde 15 bin 300 hanede çalışma yapıldı. Abone sayısı 13 bin 722 iken çalışmaların ardından 1.473 kaçak kullanım tespit ederek abonelik işlemleri yapıldı. Böylece abone sayısı 15.195’e ulaştı. Bismil ilçe merkezinde ise 14.577 hanede çalışma yapıldı. Abone sayısı 12.474 iken çalışmaların ardından 2.600 hane kayıt altına alınarak abonelik sayısı 15.574’e ulaştı. Silvan ve Bismil’de çalışmalarını tamamlayan ekipler, Ergani ilçesine yönlendirildi. Bu çalışmalar, tüm ilçemizi kapsayacak şekilde genişletilecek.
Tutşi, vatandaşların görüşünü dinledi
DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Ergani’de kayıp kaçakları önlemeye yönelik yapılan abone taramalarını yerinde inceledi. Ekiplerden bilgi alan Tutşi, vatandaşları bilinçli su tüketimi konusunda uyardı. Vatandaşların görüşlerini dinleyen Tutşi, DİSKİ’nin yaptığı hizmetlerden memnuniyeti sordu. Tutşi, DİSKİ ekiplerinin vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak için gece gündüz demeden çalışmalarına devam ettiklerini anlattı.
“Kaçak su kullanımı ile mücadeleye il genelinde devam edeceğiz”
Tutşi, kontrolsüz su kullanımının fazla olduğu, buna rağmen abone sayısının düşük, su tüketiminin yüksek olduğu yerlerde çalışmaların yoğunlaştığını belirterek, “Kaçak su kullanımı ile mücadeleye il genelinde devam edeceğiz. İl merkezi ve ilçe merkezlerimize ihtiyacın 2-3 katı su arz etmemize rağmen kaçak su kullanımı, bahçe sulamaları ve suyu boşa akıtma gibi nedenlerden dolayı yazın bazı bölgelerimizde su arzında sıkıntılar yaşanmakta ve bazı vatandaşlarımız mağdur olmaktadır. Kaçak su kullanımları hem suyumuzu boşa akıtmakta hem de diğer vatandaşlarımızın hakkına girmektedir. Kaçak kullanımına müsaade etmeyeceğiz, denetimlerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Tutşi, daha sonra Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Abdulselam Öztürk’ü ziyaret ederek DİSKİ’nin projeleriyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Fotoğraf Galerisi