DİSKİ’den kanalizasyon hatlarında rutin temizlik çalışması

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kentte kanalizasyon hatlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için rutin olarak gerçekleştirdiği temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, vatandaşlara daha kaliteli içme suyu ve altyapı hizmetleri sunmak amacıyla çalışmalarına 7/24 kesintisiz devam ediyor.

Atıksu Kontrol ve Ruhsat Denetim Daire Başkanlığı, Yenişehir, Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçesi olmak üzere kent merkezinde kanalizasyon hatlarında rutin olarak yaptığı genel temizlik çalışmalarına devam ediyor.

Kanalizasyon sistemlerindeki akışta herhangi bir aksaklık yaşanmaması için yapılan genel temizlik çalışması oluşturulan ekipler ve vidanjörlerle gerçekleştiriliyor.

DİSKİ’ye bağlı ekipler, genel temizlik çalışmaları kapsamında 4 merkez ilçenin farklı adreslerinde yer alan yağmur suyu ızgaralarını da elden geçiriyor.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, ekiplerin Bağlar Bağcılar semtinde vidanjörler aracılığıyla sürdürdükleri kanalizasyon hattı temizlik çalışmasını denetledi.

“Bağcılar’da 200 bin metre kanalizasyon hattının temizliği yapıldı”

Yoğun kar yağışı sonrası kanalizasyon hatlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için genel temizlik çalışması başlattıklarını ifade eden Tutşi, Bağlar ilçesi Bağcılar semtinde şuana dek 200 bin metre kanalizasyon hattını elden geçirdiklerini kaydetti.

Periyodik yaptıkları temizlik çalışmalarıyla kanalizasyon hatlarında oluşabilecek arızaların önüne geçtiklerini vurgulayan Tutşi, bu işlemlerle aynı zamanda yer altı sularının temiz kalmasını sağladıklarını söyledi.

“Temizlik çalışmaları oluşabilecek risklerin önüne geçiyor”

Tutşi, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Periyodik şekilde temizliği yapılmayan kanalizasyon sistemleri başta insan sağlığına ve çevreye ciddi zararlar veriyor. Özellikle yaz aylarında kanalizasyon hattı üzerinde oluşan tıkanmalar ve bloklaşmalar, göllenmelere ve taşkınlara sebep olur. Ayrıca bu tür bölgelerde kanalizasyon kaynaklı hidrojen sülfürden (H2S) dolayı hem koku kirliliği hem de hava kirliliği ciddi sorun oluşturur. Ayrıca sera gazı metan gazı (CH4), yanıcı, (metan gazı hava ile % 4-15 oranında karıştığı zaman) patlayıcı riskli bir gazdır. Yaptığımız işlemlerle bu risklerin önüne geçmiş oluyoruz.”

DİSKİ’nin, kanalizasyon hatlarında yaptığı genel temizlik çalışması dışında vatandaşlara da çeşitli görevler düştüğünü ileten Tutşi, özellikle kanalizasyon sistemlerine evsel ve yağmur suyu ızgara hatlarına da poşet tarzı atıkların atılmaması gerektiğini dile getirdi.

Genel temizlik çalışmalarını bu bağlamda oldukça önemsediklerini anımsatan Tutşi, DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün, kent merkezi ve ilçelerde genel temizlik çalışmalarını düzenli aralıklarla sürdüreceğini aktardı.

 

Fotoğraf Galerisi