DİSKİ’den Kayapınar’da 318 bin 613 metre kanalizasyon şebekesinde temizlik çalışması

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Kayapınar ilçesinde yer alan 318 bin 613 metre kanalizasyon ve 158 bin 925 metre yağmur suyu hattında kapsamlı temizlik çalışması yürüttü.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kentte kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için rutin olarak gerçekleştirdiği temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Atıksu Kontrol ve Ruhsat Denetim Daire Başkanlığı, Kayapınar ilçesinde cadde ve sokaklarında yer alan 318 bin 613 metre kanalizasyon ve 158 bin 925 metre yağmur suyu hattında kapsamlı temizlik çalışması yürüttü.

Kanalizasyon sistemlerindeki akışta herhangi bir aksaklık yaşanmaması için yapılan genel temizlik çalışması oluşturulan el temizlik ekipleri, vidanjörler ve kombine araçlarla gerçekleştirildi.

Yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarından çıkarılan hafriyat ile evsel atıklar bertaraf edilmek üzere Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çöp Depolama Sahasına nakledildi.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, ekiplerin Kayapınar ilçesi Mastfroş Caddesi’nde yürüttükleri çalışmaları denetledi.

Geçen hafta kentte oluşan yağıştan dolayı bazı kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarında oluşan tıkanıklığı gidermek için Kayapınar ilçesinde genel temizlik çalışması yaptıklarını belirten Tutşi, bu işlemler sayesinde kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını aktif halde tutuklarını ifade etti.

Tutşi, ekiplerin kanalizasyon ve yağmur suyu olmak üzere toplam 477 bin 538 metre hattı detaylı şekilde elden geçirdiğini söyledi.

Periyodik yaptıkları temizlik çalışmalarıyla kanalizasyon hatlarında oluşabilecek arızaların önüne geçtiklerini vurgulayan Tutşi, bu işlemlerle aynı zamanda yer altı sularının temiz kalmasını sağladıklarını kaydetti.

“Temizlik çalışmalarıyla oluşabilecek risklerin önüne geçiyoruz”

Tutşi, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Periyodik şekilde temizliği yapılmayan kanalizasyon sistemleri başta insan sağlığına ve çevreye ciddi zararlar veriyor. Özellikle yaz aylarında kanalizasyon hattı üzerinde oluşan tıkanmalar ve bloklaşmalar, göllenmelere ve taşkınlara sebep olur. Yaptığımız temizlik çalışmalarıyla oluşabilecek risklerin önüne geçmiş oluyoruz.”

DİSKİ’nin, kanalizasyon hatlarında yaptığı genel temizlik çalışması dışında vatandaşlara da çeşitli görevler düştüğünü aktaran Tutşi, özellikle kanalizasyon ve yağmur suyu sistemlerine evsel atıkların atılmaması gerektiğini dile getirdi.

“Temizlik çalışmalarımız devam edecek”

Tutşi, DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün, kent merkezi ve ilçelerde genel temizlik çalışmalarını düzenli aralıklarla sürdüreceğini dile getirdi.

 

 

Fotoğraf Galerisi