DİSKİ’den su depolarında bakım-onarım çalışması

DİSKİ’den su depolarında bakım-onarım çalışması

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent merkezi, ilçeler ve kırsal mahallelere sağlıklı su temin etmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

DİSKİ, Kayapınar, Bağlar, Yenişehir ve Sur ilçelerinde yer alan farklı tonajlara sahip 60 adet gömme ve ayaklı su deposunda temizlik, bakım ve onarım çalışması başlattı.

Sur ilçesindeki su depolarında çalışmalar devam ediyor

Bağlar ilçesinde 13, Kayapınar’da 10 ve Yenişehir’de 1 su deposunda temizlik, bakım-onarım işlemlerini tamamlayan ekipler, çalışmalarını Sur ilçesinde bulunan 36 su deposunda sürdürüyor.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, su depolarının bakım-onarımı kapsamında iç-dış cephe boyama, vana değişimleri, yalıtım, demir aksamlarının yenilenmesi, deponun dışarıdan gelecek tehlikelere karşı çitlerinin örülmesi ve su deposu içi temizliğini gerçekleştiriyor.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, ekiplerin Sur ilçesi Kengerli Mahallesi’nde yer alan 50 metreküp kapasiteye sahip olan su deposunun temizlik, bakım ve onarım çalışmalarını yerinde inceleyerek personelden bilgi aldı.

Halk sağlığını korumak ve sudan kaynaklanabilecek hastalıklara karşı depo temizlik, bakım ve onarım çalışmalarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Genel Müdür Tutşi, özellikle yalıtım işlemiyle su depolarının daha güvenli hale getirildiğini belirtti.

Tutşi, yalıtım sayesinde suyun sızmasını engellediklerini ve aynı şekilde dışarıdan gelebilecek kirli su sızıntılarının önüne geçtiklerini söyledi.

 “Su depolarının temizliği her yıl yapılmalı”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Su depoları, yaşam alanlarında önemli bir ihtiyaçtır. Arıtıp şebekeye verdiğimiz temiz sularımız bazen depolarımızın düzenli temizliğinin yapılmamasından kaynaklı kirlenmesi söz konusu olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için vatandaşlarımız depolarının temizliğini yaptırması gerekiyor. Sağlıklı suya ulaşabilmek için su deposunun periyodik bakımı takip edilmelidir. Periyodik bakımı ve dezenfeksiyonu yapılan su depoları, ayrıca tamire de ihtiyaç duymaz.”

İncelemelerde Tutşi’ye, DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yürük’te eşlik etti.

Fotoğraf Galerisi