Diyarbakır ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinde havanlandırma havuzunun bakım ve onarımı yapıldı

Diyarbakır ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinde havanlandırma havuzunun bakım ve onarımı yapıldı

Diyarbakır ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi 2004 yılında fiziksel ve çamur sterilizasyon olarak kurulmuştur. 25.12.2017 yılında kesin kabulü yapılan tesis ileri biyolojik arıtma tesisi olarak faaliyetlerini günümüze kadar sürdürmektedir.

İleri biyolojik atıksu arıtma tesislerinin temel amacı; atıksu içinde bulunan Azot, Fosfor ve Karbon yüklerini alıcı ortamının kendisini arıtabilecek kirlilik yüküne kadar indirgeyebilmektedir.

Bu kapsamda Azot arıtımı için havalandırma havuzları kullanılmaktadır. Havalandırma havuzları içinde bulunan bakteriler vasıtasıyla Azot döngüsü sağlanarak, Azot arıtımı gerçekleşmiş olur. Azot döngüsü sırasında azot içeren bileşiklerin azot döngüsü sağlamak için sisteme blowerler (hava üfleyici)  ile oksiyen verilmektedir. Sisteme verilen oksijen ise havalandırma havuzlarının belli bölgelerine difüzörler yerleştirilerek sağlanmaktadır.

Zaman içinde atıksu içinde bulunan disk tipi difüzörlerin membranlarında aşınma ve özelliğini kaybetme durumu yaşanmaktadır. Yapılan incelemeler ve havalandırma havuzlarına düzensiz oksijen dağılımı tespit edildiğinden dolayı havalandırma bulunan membramların değişimlerinin sağlanması kanaatine varılmıştır. Bu kapsamda DİSKİ Genel Müdürlüğünce 3500 adet Disk tipi Difüzör membranı alımı yapılmıştır. Uzmanlık isteyen montaj ve işletmeye alma aşamaları Diski ekiplerince tamamlanmıştır.

Fotoğraf Galerisi