Diyarbakır’da Sıfır Atık Belgesi Alan İlk Kurum DİSKİ Oldu

Diyarbakır’da Sıfır Atık Belgesi Alan İlk Kurum DİSKİ Oldu

DİSKİ Genel Müdürlüğü, atık oluşumunun azaltılması ve atıkların kaynağında ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılması için çalışmalarını tamamlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü’nden 2 adet ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde tüm yurtta başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında Sıfır Atık Yönetmeliği’nce çalışmalarını tamamlayarak Sıfır Atık Belgesi’ni (Temel Seviye) almaya hak kazandı.

Temmuz 2019’da yayımlanan yönetmelik çerçevesinde; tüm yerel yönetimler, kamu ve özel kurum ile kuruluşlarının ‘Sıfır Atık Belgesi’ alma yükümlülüğü bulunuyor. DİSKİ, ‘Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ yönetmeliğini merkez binasında ve İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinde uygulamaya koyarak 2 adet ‘Sıfır Atık Belgesi’ almaya hak kazandı. Binadaki katlara tehlikeli ve tehlikesiz atık kumbaraları yerleştirildi.

Sıfır Atık hedefiyle çalışmalarını sürdüren DİSKİ kurduğu ‘Sıfır Atık Sistemi’nin bilgi ve belgelerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Entegre Çevre Bilgi Sistemine yükleyerek Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi başvurusunu yaptı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, DİSKİ’NİN başvurusunu inceleyip onaylanarak Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi verdi.

Daha temiz ve sağlıklı bir kent için ‘Sıfır Atık’ projesini il genelinde de yaygınlaştırmayı hedefleyen DİSKİ Genel Müdürlüğü, geri dönüşüm alanında toplumsal bilinci yaygınlaştırmak için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Fotoğraf Galerisi