Diyarbakır’da suyun yüzde 13’ü tarihi Hamravat suyundan karşılanacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Diski Genel Müdürlüğü, Gözeli Su Havzasında açtığı sondajlarla tarihi Hamravat suyunu çeşmelerden akıtıyor.

Kentte içme suyu kapasitesini arttırmak amacıyla harekete geçen Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Kanuni Sultan Süleyman’ın şifa bulduğu Hamravat suyu olarak da adlandırılan Gözeli Havzasında açtığı sondaj kuyusu sayısı 4’e ulaştı.

Ekiplerin Gözeli su kaynağından maksimum seviyede faydalanmak amacıyla, 16 mevcut sondajdaki rehabilite çalışmalarının tamamlanmasıyla kent merkezine verilen suyun yüzde 13’ü Hamravat suyundan karşılanmış olacak.

Genel Sekreter Çiftçi çalışmaları inceledi

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, devam eden çalışmaları inceleyerek DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi’den bilgi aldı.

Bölgede yürütülen çalışmanın öneminde dikkat çeken Çiftçi, şunları dile getirdi:

“Şehrimizin su konusunda geleceğini garanti altına alıyoruz. Sağlıklı ve kesintisiz içme suyu talebini karşılamak adına, Gözeli Su Havzasında açtığımız yeni sondaj kuyularında verimli su elde ettik. Hayırlı olsun.”

Çalışmaları hakkında bilgi veren Tutşi ise, şunları aktardı:

“Açılan her sondaj ve rehabilitasyon sonucunda tarihi Hamravat suyumu korumuş ve geliştirmiş olacağız. Kaynak suyumuzu korumak, sahip çıkmak ve gelecek nesillere ulaştırmak amacındayız.”

Hamravat Suyu

Diyarbakır’ın bilinen en eski su isale hattı, rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır.

Şehre 14 km mesafede bugün Serapgüzeli köyü diye bilinen ve Gözeli mevkiinde bulunan kaynaktır. Gözelerin (su kaynakları) oluşturduğu alan olduğu için gözeli ismi ile anılmış olup ve bu mevkiide Diyarbakır tarihinde önemli bir yere sahip olan kaynak ise Hamravat Suyu adıyla ünlüdür.

Kış mevsimini Halep’te geçiren Kanuni Diyarbakır’a gelmek üzere 6 Haziran 1549’da Halep’ten ayrılır. Gelirken yolda hastalanır ve hasta olduğu halde Diyarbakır’a gelir, kendisi çam ve meşe ağaçları ile kaplı bol oksijenli Karacadağ yaylasına götürülür, burada kaldığı sürece bu yaylanın sütünden, yoğurdundan, peynirinden ve gayet lezzetli etlerinden yiyerek temiz hava, bol oksijen ve “Hamravat” suyu ile şifa bulur.

Rivayet edilir ki Kanuni şifa bulduktan sonra:

“Alem içre bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

Saltanat dedikleri bir cihan kavgasıdır

Olmaya baht-ü saadet dünyada vahdet gibi’’

Mısralarıyla başlayan ünlü beyitini Karacadağ’da yazmıştır, burada sağlığına kavuşan Kanuni 4 Kasım 1549’da Diyarbakır’dan ayrılmıştır.

Bütün bu bilgilere merhum Vedat Güldoğan’ın “Diyarbakır Tarihi” adlı eserinde ulaştık, Kanuni’nin Diyarbakır’a kilometrelerce uzaklıktaki Karacadağ’dan getirttiği ve son yıllara kadar evlerimizdeki musluklardan akan “Hamravat” suyu hakkında Evliya Çelebi;

 

“Hepsi adet akan pınardır. Hepsi içinde övülmüş olan ölümsüzlük suyu çeşmeleri, Hamravat pınarından gelen, can besleyen çeşmelerdir, diye betimlediği Hamravat Suyundan bahseder.

 

Otuz-kırk yıl öncesine kadar Hamravat Suyu Diyarbakır’da evlerdeki musluklardan akardı, daha sonra bu su yetersiz kalınca ayrı bir su kaynağından evlere su verilmeye başlandı “Hamravat suyuna eski su-, diğerine de yeni su” dendi.

 

Diyarbakır’da ilk şebekenin tarihi 1935’li yıllara gitmektedir. Diyarbakır kentinin artmakta olan içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla ilk planlı ve sağlıklı çalışmalar 1972 yıllarında başlamıştır. Gözeli Kaynağından 11 km. uzunluğunda 1000 mm çapında beton borularla bir isale hattı teşkil edilmiştir.1990’lı yıllarda artan yoğun göç nedeniyle mevcut su miktarı ve tesisler ihtiyacı karşılayamaz hale gelmiştir. Gözelide 19 adet kuyular açılmış ve şehrin içme suyunun büyük bölümü buradan karşılanmıştır.

 

1535’li yıllardan 2023 yılına doğru zamanda yolculuk yaptığımızda sahip olduğumuz su kaynaklarımızı korumanın ve verimliliğini sağlayacak planlamaların yapılmasını her geçen yıl daha da çok anlamakta ve ihtiyaç duymaktayız.

 

İçme suyu kaynaklarının önem kazandığı, günümüzde su kaynaklarımızı geliştirmek ve rehabilite etmek üzere tarihi Gözeli Havzasında DİSKİ Genel Müdürlüğü olarak 4 adet yeni sondaj kuyusu açtık ve 16 mevcut sondajın da tamamını rehabilite etmeye başlamış bulunmaktayız.

 

Açılan her sondaj ve rehabilitasyon sonucunda tarihi Hamravat suyumu korumuş ve geliştirmiş olacağız. Kent merkezine verilen suyun %13’ü Hamravat suyundan karşılamış olacağız.

 

Kaynak suyumuzu korumak, sahip çıkmak ve gelecek nesillere ulaştırmak amacındayız.

Fotoğraf Galerisi