Diyarbakır’ın Su Kalitesi Analizlerle 7/24 Takip Ediliyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kent genelinde içme suyundan kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçmek amacıyla DİSKİ Su Kalite Kontrol Laboratuvarında günlük kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik olarak yaklaşık 400 parametrenin analizini yapıyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Halkımıza sağlıklı ve kaliteli su temin etmek amacıyla düzenli olarak su analizleri yaparak su kalitesini sürekli kontrol ediyor ve standartlara uygun, güvenilir suyu evlere ulaştırıyor.

İçme suyundan kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçiliyor

İçme suyundan kaynaklanabilecek hastalıkların önüne geçmek için rutin olarak kente verilen içme ve kullanma suyunun tümünü temsil edecek şekilde belirlenen numune noktalarından günlük olarak 16 adet kimyasal ve bakteriyolojik numune alınmaktadır. Ayrıca İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde üretilen içme suyundan anlık numune alınmaktadır. Her numune için kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik olarak 11 parametre, toplamda günlük kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik olarak yaklaşık 400 parametrenin analizi DİSKİ Su Kalite Kontrol Laboratuvarında incelenmektedir.

Bakterilerden kaynaklı oluşabilecek hastalıkların önüne geçmek ve halk sağlığını korumak için suya verilen serbest klorun ölçümleri yapılarak uygun dozajlama yapılmasının sağlanması, kentin en uç noktalarındaki şebekede klorsuz suyun tüketimine engel olmaktadır.

Rutin çalışmalar dışında;

Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığına bağlı birimlerce açılan yeni kuyu sularının içmeye uygunluğu ile ilgili analizler,

İçme suyu ile ilgili vatandaşlardan gelen şikayetler ile ilgili numunelerin alınıp analizlerinin yapılması,

İçme Suyu Daire Başkanlığına bağlı Fiziki Kaçak biriminin alınan numunelerin şebeke, kaynak ya da kanal suyunun olup olmadığı ile ilgili analizlerin yapılması,

Kamu, özel ve tüzel kişilerden gelen numunelerin ücret karşılığında analizlerinin yapılması,

Laboratuvar bünyesindeki mobil laboratuvar aracı ile gerekli durumlarda yerinde ölçüm ve uygun şartlarda numune taşınması sağlanmaktadır.

“Musluklardan güvenle su içilebilir”
Yaptıkları işin son derece önemli olduğunu ve büyük bir sorumlulukla çalıştıklarını ifade eden DİSKİ Genel Müdürü Mehmet Şerifoğlu, “Yurttaşlarımız musluklarından akan suyu gönül rahatlığı ile içebilir. Şebekeden verilen suların kalitesini 24 saat kontrol altında tutuyoruz ve 7/24 mesai gözetmeksizin çalışıyoruz. Temel bir ihtiyaç olan temiz içme suyunu büyük bir emekle halkımıza sunuyoruz”dedi.

Suyu tasarruflu kullanalım

Suyun tasarruflu kullanılması için çağrıda bulunan Şerifoğlu, “Küresel iklim krizi, nüfus artışı gibi etkenler su kaynakları üzerinde olumsuz etkiye neden oluyor. Uzun vadede yaşanabilecek susuzluk tehdidine karşı suyun tasarruflu kullanılması tüm toplumumuz açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Günlük analiz raporlarına erişim

İçme Suyu Arıtma Tesisinde üretilen suyun günlük analiz raporlarına DİSKİ Genel Müdürlüğü web sitesinden erişebilirsiniz.

 

Fotoğraf Galerisi