Ergani Sabırlı’nın Su Sorunu Çözüldü

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Ergani ilçesinde yeni açılan sondaj sayesinde su sorununu çözüme kavuşturdu.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, ilçelerde su sorununa kalıcı çözümler sunmak amacıyla proje çalışmalarına devam ediyor.

Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığı ekipleri tarafından Ergani ilçesine bağlı Sabırlı Mahallesine 10 lt/sn su verimliliğine sahip yeni sondaj kuyusu kazandırıldı. Açılan sondajın bağlantısının yapılması için de Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından pompa montajı yapılacak. Yürütülen çalışma sayesinde vatandaşlara ulaşan suyun daha sağlıklı ve kesintisiz olması sağlanacak.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, çalışmaları inceledi teknik personelden bilgi aldı.

Kentin her noktasına en sağlıklı ve kaliteli suyu ulaştırmak için ekiplerin yoğun bir tempoyla çalıştığını vurgulayan Tutşi, şöyle konuştu:

“Diyarbakır’ımızın en ücra köşesine 7/24 çeşmeden içilebilir su ulaştırmanın gayretindeyiz. Kırsalda ve kent merkezinde hemşehrilerimizin temel ihtiyacı olan su sorununu gidermek için ekiplerimiz çalışıyor. İhtiyaçlar doğrultusunda projeler geliştirerek kentimizde hizmet ediyoruz.”

“Kaçak kullanım ve bahçe sulaması israfa neden oluyor”

Ergani ilçesine verilen su miktarının ilçe nüfusuna fazlasıyla yetecek miktarda olmasına rağmen kaçak kullanımlar ve bahçe sulaması gibi nedenlerden suyun israf edildiğini vurgulayan Tutşi, “Bu hususlara dikkat ettiğimiz takdirde kimsenin hakkına girmemiş ve sürekli suya ulaşmış oluruz. DİSKİ olarak mağduriyet yaşanmaması için tüm tedbirlerimizi alarak sondaj çalışması başlattık. Sondajda yapılan debi ölçümünde 10lt/sn su tespit edildi. Buradaki suyu, Ergani Sabırlı ve çevre mahallelere vereceğiz. Sondajdan çıkarılan su, Ergani’nin su ihtiyacına katkı sunacak. Sondajda sorun olmaması için teknik olarak tüm önlemlerimizi aldık. Ergani ilçemizin sağlıklı ve yeterli suya kavuşması için çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

Fotoğraf Galerisi