Gözeli su kaynağında geliştirme ve rehabilitasyon

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kentin su ihtiyacını karşılayan Gözeli Su Havzası’nın kuyu sayısını artırıyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, il merkezindeki su kapasitesini artırmak için başladığı sondaj çalışmalarına devam ediyor

Küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle tüm dünyada etkisini göstermeye başlayan kuraklık tehlikesine karşı çalışmalarını sürdüren DİSKİ, Gözeli Su Havzasın da yeni sondaj kuyuları açıyor.

Gözeli Su Kaynağından maksimum seviyelerde faydalanmak amacıyla mevcut su sistemi rehabilite ediliyor. Bu kapsamda sondaj kuyularının geliştirilmesi için elektrik ve mekanik ekipmanların yenilenmesi yapılıyor.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Gözeli Su Havzası’na toplam  3 adet içme suyu sondajı açarken, çalışmaların devam ettiği sondajlarda yüksek verime sahip suya ulaşıldığı ifade edildi.

Gözeli Su Kaynağı Geliştiriliyor.

Gözeli’de mevcut sondajlar ile 300 lt/s verim alınıyorken yeni sondajlar ile  suyun verimliliği 400-450 lt/s olması hedefleniyor.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle havzaların üst akiferlerindeki su veriminin azalması dolayısıyla Diyarbakır merkezdeki sondajlarda da artık daha derinlere inildi.

Genel Müdür Tutşi,  Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’ne ait kentin su ihtiyacını karşılayan Gözeli Su Havzası’nı gezerek inceledi, çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

” Sondaj çalışmaları hakkında bilgi veren Tutşi, “Küresel ısınma ve buna bağlı iklim değişikliği nedeniyle ülkemizde de geçtiğimiz birkaç yıldan beri aşırı bir kuraklık ve yağışlarda azalma meydana gelmekte. DİSKİ Genel Müdürlüğü olarak kuraklık ve iklim değişikliğinden etkilenmemek adına İdare olarak çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. ”

 

Fotoğraf Galerisi