Hani Atık Su Arıtma Projesi

İlçemizin 2055’e kadar 13.000 nüfus kapasitesi için çalışacak projemiz tamamlandığında;

Atıksu arıtılarak alıcı ortama verilecek ve çevre sorununu çözüyoruz.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, tarafından yapımı devam eden Hani Atıksu Arıtma Tesisinde çalışmalar hız kazandı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, yer altı ve tatlı su kaynaklarını korumak amacıyla ilçelerde inşa ettiği atıksu arıtma tesislerinde çalışmalarına devam ediyor.

DİSKİ’nin, İLBANK ile “İçme Suyu ve Kanalizasyon Projesi” (SUKAP) kapsamında ortaklaşa inşa edeceği Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmalar hız kazandı.

Toplam 10 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nde bypass odası, çamur susuzlaştırma, blower odası, çökertme havuzu, aerobik havuzu, jeneratör odası ve  idari bina yer alacak.

17 milyon 313bin TL ihale bedeli olan Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nin, 1183 metre uzunluğundaki ana kolektör hattını tamamlayan ekipler,  çamur susuzlaştırma, blower odası, çökertme havuzu ve aerobik havuzlarda çalışmalarına devam ediyor.

İnşa işlemleri dışında ekipleri, yakın zamanda tesiste elektrik ve mekanik çalışmalarında startını verecek.

Hız kazanan çalışmaları yerinde inceleyen altyapı ve sağlıklı çevre konusunda inşa ettikleri atıksu arıtma tesisinin Hani ilçesi açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.

Her geçen gün büyüyen ve gelişen yerleşim alanlarının atıksularının bertarfının en önemli can alıcı noktalardan biri olduğuna vurgu yapan Tutşi, ilçelerde inşa ettikleri tesislerle yer altı ve tatlı su kaynakları dışında halk sağlığını da korumuş olduklarının altını çizdi.

“Tüm ilçelere atıksu tesisi kazandırmak istiyoruz”                                                                 

Tutşi, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“DİSKİ, kent merkezi dışında kalan ilçelerin atıksu sorunlarını gidermek için önemli aşamalar kaydetti. Her ilçenin gelişimine katkı sunmak amacıyla atıksu tesisi inşa etmek istiyoruz. Bazı ilçelerde inşa çalışmalarımız devam ediyor. Her ilçeye atıksu tesisi kazandırmak için inşa işlemleri dışında proje çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Bismil, Hani inşaatı devam ederken Dicle ilçesi inşaatına da başlandı. Çermik, Çınar ve Lice Proje ihaleleri yapıldı. Kısa sürede tamamlanacak ve Bu üç ilçemizde atıksu arıtma tesisi yapına başlayacağız. Diğer ilçelerimizde yer tahsis işlemleri sürüyor biter bitmez onlarında atıksu arıtma tesisi projeleri ihale edilecektir.

“Hani Atıksu Arıtma Tesisini yıl sonunda tamamlamayı hedefliyoruz”

Bismil’de inşa ettikleri İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin tamamlandığını ve test aşamalarının başladığını belirten Tutşi, Hani Atıksu Arıtma Tesisini de yıl sonunda tamamlayıp vatandaşların hizmetine sunmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Tutşi, Hani Atıksu Arıtma Tesisinin hizmete girmesiyle ilçenin altyapı sorunlarının büyük ölçüde çözüleceğine işaret etti.

İlçede daha önce atıksuların Daban Deresi’ne gelişi güzel şekilde deşarj edildiğini ifade eden Tutşi, yeni inşa edecekleri 1183 metre uzunluğundaki ana kolektör hattı sayesinde atıksuların temizlenerek dereye deşarj edileceğini kaydetti.

“Tesis 2055’e kadar Hani’ye hizmet edecek”

Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nin, ilçenin 2055’e kadar süre zarfında ihtiyaçlarına cevap verebileceğini ileten Tutşi, daha sonra yapılacak revizyonlarla tesisin ömrünün uzatılabileceğini dile getirdi.

Fotoğraf Galerisi