Hazro’da 24 saat kesintisiz içmesuyu

Sayın Valimiz Ali İhsan SU’nun Hazro’da 24 saat kesintisiz su verilecektir talimatı üzerine çalışmalara başlayan Diski ekipleri Hazro ilçesin’de 110 metre derinlikte sondaj kuyusu açılarak su sorununu çözüme kavuşturdu.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kent genelinde sağlıklı suya erişim için çalışmalarını sürdürüyor.

Sayın Valimiz Ali İhsan SU’nun Hazro’da 24 saat kesintisiz su verilecektir talimatı üzerine çalışmalara başlayan Diski ekipleri ilçenin su sorununu çözecek projelere ve yatırımlara başladı.

Su depolarının bakım-onarımı kapsamında iç-dış cephe boyama, vana değişimleri, yalıtım, demir aksamlarının yenilenmesi, deponun dışarıdan gelecek tehlikelere karşı çitlerinin örülmesi ve su deposu içi temizliğini gerçekleştiriyor. Yeni şebekeler döşüyor ve scada sisteminden 24 saat takip edilmesini gerçekleştiriyor.

Hazro’da sona eren DİSKİ çalışmaları ile mahalle sakinlerinin yaşadığı yetersiz içmesuyu sorunu tarihe karıştı.

Yatırım ve İnşaat Daire Başkanlığı ekipleri tarafından Hazro ilçesinde 16 lt/sn su verimliliğine sahip yeni sondaj kuyusu kazandırıldı.

Açılan sondajın bağlantısının yapılması için de Elektrik Makine ve Malzeme İkmal Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından pompa montajı yapılacak. Abonelik işlemleri yapıldıktan sonra yürütülen çalışma sayesinde vatandaşlara ulaşan suyun daha sağlıklı ve kesintisiz olması sağlanacak.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Tutşi, çalışmaları yerinde inceledi.

“Amacımız Diyarbakır’ın her noktasına kesintisiz, çeşmeden içilebilir ve kaliteli içme suyu sağlamaktır. Bu sebeple kırsal mahallelerde yürüttüğümüz sondaj kuyusu çalışmaları oldukça önem taşımaktadır.

Çıkarılan sular tasarrufla kullanılmalı, boşa harcanmamalı ve bahçe sularında kullanılmamalıdır.

2023’de belirledikleri mahalle ve alanlarda da sondaj kuyusu açma çalışmalarının olacağına değinen Tutşi, birçok kırsal mahallenin içme suyu sorununu bu şekilde çözmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Tutşi sözlerini şu şekilde bitirdi;

Suyun bulunması bizleri çok heyecanlandırıyor ve yorgunluğumuzu gideriyor tüm ekip arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum dedi.

Fotoğraf Galerisi