Hz. Süleyman tarihi su sisteminde çalışmalar yapıldı

Hz. Süleyman caminde sürekli akan çeşmeler; Arkeolojik höyük alanındaki tarihi su kaynağından beslenmektedir. Bu sistem tarihi, münferit ve Höyük koruma alanına özgü bir sistemdir. Bu yapılar gerek Arkeolojik ve gerekse tarihi kazı alanlarında olduğundan DİSKİ kent içme suyu sisteminden bağımsızdır.

Hz. Süleyman camii çeşmelerinde akan tarihi doğal kaynak suları, Vakıflar Genel Müdürlüğünün sorumluluk alanında bulunan Amida Höyük altından gelmektedir.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Kent içme suyu sistemine bağlı olmamasına rağmen, Genel Müdürlüğümüzce Halk Sağlığı göz önünde bulundurularak gerekli çalışmalar başlatılmış ve tam otomatik klor dozaj sistemi kurularak doğal kaynak suyu dezenfekte edilmeye başlanmıştır.

Ekiplerimizin sistemi kurduktan sonra su numuneleri alınarak içme suyu Laboratuvarımızda analizleri yapılmıştır. Yapılan su analizleri sonucunda Halk Sağlığını olumsuz etkileyecek herhangi bir bakteriyolojik oluşuma rastlanmamıştır.

Çalışmaların yapıldığı tarihi alanda incelemelerde bulunan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Hz.Süleyman Camii çeşmeleri; arkeolojik höyük alanındaki su kaynağından tarihi camii yapısındaki çeşmelere ulaşan münferit bir sistemden oluştuğunu belirten Tutşi, DİSKİ’ye ait kent merkezindeki içme suyu sisteminden bağımsız bir su teminidir.

sözlerine devam eden Tutşi;

”Su Tesisleri Daire Başkanlığı’na bağlı olan ve Su Kalite Kontrol Laboratuvarı olarak faaliyet gösteren Laboratuvarlar Şube Müdürlüğü’nde görevli personellerimiz tarafından su analizi yapıldı, yapılan analiz sonucunda Halk sağlığını olumsuz etkileyecek herhangi bir bakteriyolojik oluşuma rastlanmamıştır. Kent genelindeki içme suyu sistemimize bağlı tüm ünitelerde devamlı olarak su sağlığı ve kalitesi kontrolleri yapılmaktadır. Diyarbakır’da su çeşmeden içilir” dedi

Fotoğraf Galerisi