Karaloğlu, Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

Vali Karaloğlu, ilçedeki doğal yaşamı koruyacak ve Dicle Nehri’ni gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakacak olan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde devam eden çalışmaları denetledi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, Karaloğlu’na devam eden çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Günlük 12 bin 500 metreküp atıksuyu çeşitli işlemlerden geçirdikten sonra temiz bir şekilde Dicle Nehri’ne deşarj edecek olan Bismil Atık Su Arıtma Tesisi’nde inşaat işlerini yakından takip eden Karaloğlu, daha sonra tesisin işleyişi hakkında brifing aldı.

Bismil Atıksu Arıtma Tesisi 5 Haziran’da hizmete sunulacak

Bismil Atıksu Arıtma Tesisi kum-yağ tutucu, BiOP tanklar, havalandırma havuzları, çöktürme tankları, çamur susuzlaştırma ve solar kurutma yapılarının yanı sıra idari ve atölye binaları yer alacak.

Toplam 48 bin metrekare alan üzerine kurulu tesis Bismil ilçe merkezi ve Aralık-Obalı mahallelerinden toplanan evsel atık suları, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ne göre arıtılacak.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’ni 5 Haziran 2022’de tamamlamayı hedefliyor.

 

Fotoğraf Galerisi