DİSKİ’DEN “KAYIP SU” MÜCADELESİ

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kent merkezi ve ilçelerde kayıp-kaçak su kullanımın önüne geçmek için, hane ve işyerlerinin yer aldığı sitelere ana sayaç monte ediyor

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, içme suyu kullanımında kayıp-kaçağa yönelik çalışmalarını kent merkezi ve ilçelerde sürdürüyor.

DİSKİ, ana sayaç uygulamasıyla özellikle yeşil alan, yangın hidrantı, şamandıra, sığınaklar, yüzme havuzu ve depoları bünyesinde barındıran tüketimin fazla olduğu sitelerde kayıp-kaçak içme suyu kullanımının önüne geçiyor.

Abone İşleri Daire Başkanlığı Sayaç ve Saha İşleri Şube Müdürlüğü, su kayıp ve kaçakları en aza indirmek için çeşitli formüller üreten DİSKİ Genel Müdürlüğü, Diyarbakır kent merkezi ve ilçelerde farklı semtlerde yer alan sitelere ana sayaç monte ediyor.

Abone İşleri Daire Başkanlığı Sayaç ve Saha İşleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Kayapınar ilçesinde belirlenen sitelere ana sayaç taktı.

(DİSKİ) Genel Müdürü M. Fırat Tutşi, çalışmaları yerinde inceledi.

Diyarbakır merkezde suyun Dicle Barajından arıtılarak abonelerimize ulaşana kadar yaşanan zorlukların önemine değinerek, Diyarbakırlı hemşerilerimize zor şartlarda musluktan içilebilir kalitede su temin ettiğimizi, suyun kıymetinin bilinmesi, kaçak su kullanmaktan kaçınmamız gerektiğini abonelerimize bu konuda duyarlı olunması hususunda su kayıp-kaçakla mücadelede yaşanan sıkıntıları ve abonelerimize suyun önemini ve doğru tüketilmesi hususunda bilgilendirmelerde bulunarak yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Kaçak su kullanan sitede aylık 60 m³ tüketim görünürken sonrasında 4.500 m³  su tüketmişlerdir böylece bir sitede 4.440 m³  kaçak tespit edilmiştir.

Abone olmadan su kullanan vatandaşlara çağrıda bulunan Tutşi, “Kayıp ve kaçak su kullananlara yönelik mücadelemiz sürüyor. Su israfına karşı dikkatli davranmak durumundayız. Maalesef bazı vatandaşlarımız kayıt dışı bir şekilde suyu, bahçede ve tarlada damla sulamada kullanıyor. Bilinçsiz su tüketimi nedeniyle vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için kaçak su kullanımını engelliyoruz. Kayıt dışı su kullanarak kimsenin hakkına girilmemelidir. Hemşerilerimize en iyi hizmeti verebilmek için aboneleri olmayanların su aboneliklerini yaptırmaları gerekiyor.” dedi.

 

Fotoğraf Galerisi