Kayıp ve Kaçaklar Teknolojik Takipte

DİSKİ Genel Müdürlüğü Altyapı tespit radarı ile Diyarbakır’ın içme suyu ve kanalizasyon bilgi sistemini oluşturan DİSKİ, yer altını hem dinliyor hem de görüntülüyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Bağlar ilçesi Muradiye Mahallesinde yer alan yönetiminin talebi üzerine, fiziki kayıp-kaçak ekipleri akustik dineleme cihazlarıyla çalışma yürüttü.

Ekipler, Bağlar ilçesi Muradiye Mahallesinin 163. Sokağında tespit ettikleri fiziki kayıp-kaçakların onarımının yapılması için anında çalışma başlatarak, arızayı giderdi.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, sabah saatlerinde gerçekleşen çalışmaları yerinde inceledi.

Ardından Tutşi, İdari Su Kaçakları Şube Müdürlüğünde toplantı düzenledi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi ( DİSKİ ) Yerin Altını Dinliyor 

Diyarbakır’da altyapı çalışmalarında teknolojiden faydalanılıyor. Diyarbakır Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğüne bağlı ekipler, altyapı tespit radarı ile içme suyu ve kanalizasyon ağını sayısallaştırdıktan sonra su kayıp ve kaçaklarını önlemek amacı ile altyapı ağlarını akustik dinleme cihazı ile dinliyor. Dinlemeler, insan yoğunluğunun en aza indiği gece ve sabah saatlerinde yapılıyor. Nokta atışı yapan cihaz sayesinde ekipler, tespit edilen arızaları anında gidererek arızalara müdahale süresini de azaltmış oluyor. Kayıp ve kaçakları minimize edecek uygulamanın önemli bir tasarruf sağlaması bekleniyor. Sur ve Bağlar ilçesinde yapılaşmanın eski olduğu alanlardan başlayan çalışma, şehrin tüm mahallerinde devam ediyor.

Kanalizasyon Sistemleri Kamera ile Görüntüleniyor

Teknolojik imkânları sonuna kadar kullanan Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ), bu uygulamaların yanı sıra kameralı görüntü sistemi ile mevcut kanalizasyon ve yağmur suyu sistemlerinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını da tespit ediyor. Arızaların kısa sürede tespit edilmesini sağlayan sistem, vatandaşın mağduriyetinin önüne geçiliyor.

 

Fotoğraf Galerisi