Kulp’ta İçme Suyu Sorunu Çözülüyor

Kulp’ta İçme Suyu Sorunu Çözülüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Kulp ilçesinde özellikle yaz aylarında yaşanan içme suyu sorununu çözmek amacıyla hummalı çalışma başlattı.

Normal şartlarda 35 lt/sn su verilen Kulp ilçesinde yaz mevsiminde oluşan kuraklık nedeniyle bu oran 18 lt/sn kadar düştü. DİSKİ ekipleri, kuraklığın etkisiyle su kaynaklarında meydana gelen azalmalar nedeniyle yaşanan içme suyu sorununu çözmek için proje geliştiriyor. Bu kapsamda DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ve Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Gördük, Kulp’ta alternatif su kaynaklarını inceledi. Olası kuraklıklardan etkilenmemek amacıyla alternatif seçenekler arasında bulunan ilçeye 7 kilometre uzaklıkta bulunan kaynaktan su temini elde edilmesi değerlendiriliyor. Projenin uygun görülmesi halinde hayata geçirilmesiyle Kulp’un 2050 yılına kadarki su sorununun çözüme kavuşturulması hedefleniyor. Bu sayede Kulp ilçesinde kesintisiz ve sağlıklı su verilmiş olacak. DİSKİ teknik ekipleri kısa süre içerinde çalışmalara başlayacak.

DİSKİ Genel Müdürü Tutşi, ilçenin su sorununu değerlendirmek amacıyla Kaymakam ve Belediye Başkan V. Mustafa Gözlet ile bir süre görüştü.

İlçede su sorununun mevsimsel şartlara bağlı olarak yaşanan kuraklık nedeni ile oluştuğuna dikkat çeken Tutşi, şöyle konuştu:
“İlçemizde yağışların olmaması nedeniyle içme ve sulama sularında çok ciddi oranda azalmalar oldu, bu nedenle su konusunda sıkıntılar yaşamaktayız. Vatandaşlarımızın yaşamış oldukları su sıkıntılarını gidermek için ekiplerimiz gece gündüz demeden çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Su kaynaklarını değerlendirerek ilçemizin su sorununu çözmeye çalışmaktayız. İlçemizde hemşehrilerimizin musluklarından kesintisiz temiz su akışını sağlayacağız. Çalışmalarımız sonucunda ilçemizin su sorunu mutlaka çözülecek”

Fotoğraf Galerisi