Lice İçme Suyu ve Kanalizasyon Projesinde çalışmalar devam ediyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü ile İLBANK’ın ortaklaşa inşa edeceği “Lice İçme Suyu ve Kanalizasyon Projesi”nde (SUKAP) çalışmalar devam ediyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent merkezi, ilçeler ve kırsal mahallelerde altyapı ve içme suyu çalışmalarını sürdürüyor.

Lice ilçesinin 2050’ye kadar içme suyu ve kanalizasyon sorununu ortadan kaldıracak olan projede DİSKİ, çalışmalarda önemli aşama kaydetti.

Ekipler, 200,300 ve 400 mm çaplarında 24 bin 670 metre kanalizasyon, 140 ve 200 mm çaplarında 12 bin 300 metre içme suyu hattını döşedi. Ayrıca projede yer alan 500 ile 700 metreküp kapasiteye sahip su depolarının inşaat işlerinin %70’ini tamamladı.

Çalışmaların devam ettiği projede DİSKİ Genel Müdürlüğü, farklı boru çaplarında 16 bin 330 metre kanalizasyon ve 52 bin 700 metre içme suyu hattı daha döşeyecek.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Lice Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhammed Evlice, İLBANK Diyarbakır Süleyman Halit Bayrak ile birlikte devam eden çalışmaları inceleyerek personelden bilgi aldı.

“Projeyi 2050’ye baz alarak hazırladık”

Lice kanalizasyon ve içme suyu sorununa yönelik gerçekleştirdikleri projede nüfusu, imar planı ve 2050 yılını baz alarak hazırladıklarının altını çizen Tutşi, proje tamamlanıp devreye girdiğinde ilçenin 2050’e kadar içme suyu ve kanalizasyon sorununu ortadan kaldıracağını belirtti.

“Projeden ilk etapta 9 bin 19 nüfus yararlanacak”

Tutşi, altyapı ve içme suyu projesinden ilk etapta 9 bin 19 nüfusun ve 2 bin 596 hanenin yararlanacağını ve Lice ilçesinde 2050’ye kadar içme suyu sorununun yaşanmayacağını kaydetti.

“Projenin sözleşme bedeli 30 milyon 148 bin 244 TL”

Sözleşme bedeli 30 milyon 148 bin 244 TL olan projenin %70’inin tamamlandığını aktaran Tutşi, altyapı ve içme suyu çalışmalarını en kısa sürede bitirip Licelilerin hizmetine sunacaklarını ifade etti.

Tutşi, DİSKİ’nin kent genelinin kanalizasyon ve içme suyu konularında daha modern bir görünüme kavuşması için gelirlerinin tamamını yatırıma harcadığını söyledi.

Ellerinden geldikçe üst yapıya zarar vermemeye özen gösterdiklerini kaydeden Tutşi, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte yapılacak üst yapı işlemleriyle Lice’nin çehresinin değişeceğini dile getirdi.

“Projenin sözleşme bedeli 30 milyon 148 bin 244 TL”

Sözleşme bedeli 30 milyon 148 bin 244 TL olan projenin %70’inin tamamlandığını aktaran Tutşi, altyapı ve içme suyu çalışmalarını en yakın zamanda bitirip Licelilerin hizmetine sunacaklarını iletti.

“Lice’ye atık su arıtma tesisi inşa edeceğiz”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Aynı proje kapsamında Lice ilçesine atık su arıtma tesisi de inşa edeceğiz. Çalışmaların tamamlandığında ilçemiz çok modern bir altyapıya kavuşmuş olacak. Atık su ile ilgili proje ihale işlemimizi tamamladık ve yakın zamanda inşa çalışmalarına başlayacağız. Lice coğrafik yapısı nedeniyle aldığı yağışlarla yer altı su kaynakları bakımından zengin bir ilçemizdir. İlçemizin yer altı su kaynaklarında yaşanabilecek kirlenmenin önüne geçmek ve kaynakları temiz şekilde gelecek nesillere taşımak en önemli görevimizdir. İnşa edeceğimiz Lice Atıksu Arıtma Tesisiyle ilçemizin geleceğini teminat altına almış olacağız. Atık su arıtma tesisimiz ilk etapta ilçeye 2035’e kadar hizmet verecek. Tabii daha sonraki süreçlerde yapılacak yenilemelerle tesisin ömrü uzatıla bilinecek.”

Atısu Arıtma Tesislerinin başta halk sağlığı olmak üzere yerleşim yerlerinin habitatını da koruduğuna dikkat çeken Tutşi, yapılacak tesisle oluşabilecek hastalıkların önüne geçeceklerini ve ilçenin ekolojik yapısının zarar görmemesini sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

Fotoğraf Galerisi