Silvan Eskiköy Grup İçme Suyu Projesi tamamlanıyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, çalışmaları devam eden Silvan Eskiköy Grup İçmesuyu Projesi’ni tamamlanma aşamasına getirdi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent merkezi, ilçeler ve kırsal mahallere çeşmeden içilebilir ve kaliteli içme suyu temin etmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Eskiköy Grubuna bağlı 16 Üniteyi besleyen ESKİKÖY GRUBU Şebekesindeki çalışmalarda sona gelinerek, E99 Karayolu altından Yatay Delgi yapılarak Yeni Şebeke hattının son bağlantısı yapıldı.  Daha önce 2 sondaj ve 1 depo kapasitesine sahip olan gruba ek tesis kurularak, 1adet  sondaj ve 100 metreküplük yeni depo ve 6 bin metrelik yeni şebeke hattı döşendi.  Böylelikle grup suyu iki kısma ayrılacak ve gruba bağlı ünitelere 24 saat esaslı su temini sağlanacaktır.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, tamamlanmak üzere olan Silvan Eskiköy Projesi’ni yerinde inceleyerek ilgili personelden bilgi aldı.

DİSKİ’nin, en temel ihtiyaç olan içme suyunu sorumluluk alanları olan 15 bin 272 kilometrekarede yer alan her haneye ulaştırmak için çalışma yürüttüğünü belirten Tutşi, çalışmalarda en büyük motivasyon kaynaklarının şebeke hatlarının geçtiği yerleşim yerlerine 24 saat kesintisiz içme suyu sağlamak olduğunu vurguladı.

Toplumda suyun Yüce Yaradan’ın bir nimeti olarak bilindiğine dikkat çeken Tutşi, bu durumun suyu kutsal ve kıymetli kıldığını ifade etti.

“Su tüketim kültürümüzü gözden geçirmeliyiz”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Kutsal ve kıymetlimiz olan suya bakış açımızı değiştirmeliyiz. Su tüketiminde kutsal ve kıymetli olgularını asla göz ardı etmemeliyiz. Su yüce Allah’ın nimetiyse o zaman onda herkesin hakkı var. İçme suyu sınırsız bir kaynak değil. Birçok kişi, suyu boş yere heba etmesinden ötürü erişemiyor.  İçme suyuna erişemeyenler grubuna dahil olmamak adına tüketim kültürümüzü gözden geçirmeliyiz. Özellikle içme suyunu bahçe ve bostan sulamalarında kullanmamalıyız. ”

Açıklamalarının sonunda kaçak su kullanımını da değinen Tutşi, aboneler tarafından ödenen her kuruşun başka yerlerde yaşayan vatandaşlara içme suyu ulaştırma hizmetlerine kullanıldığını dile getirdi.

Fotoğraf Galerisi