Silvan’a Atıksu Arıtma Tesisi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Silvan ilçesinde atık su sorununu çözmek amacıyla “Atıksu Arıtma Tesisi” kuruyor.

DİSKİ, ilçelerde atık su sorununa çözüm bulmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

DİSKİ, Silvan’da Atıksu Arıtma Tesisi kuracak. Silvan Atıksu Arıtma Tesisi yeri tespiti için DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Genel Müdür Yardımcısı Serhad Çolak, ilgili Daire Başkanları ve teknik ekiplerince sahada çalışmaları yapıldı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Silvan Atıksu Arıtma Tesisinin inşa edileceği alanda incelemelerde bulunarak projenin hangi aşamada olduğu ile ilgili personelden bilgi aldı.

Silvan ilçesinde ilk etapta(1.kademe) yaklaşık 92 km kanalizasyon hattı ve 3.1 km terfi hatlarıyla birlikte mevcut olup ekonomik ömrünü yitirmeyen kanalizasyon hatlarıyla beraber yeni yapılacak arıtma tesisine iletimi sağlanacaktır.

Silvan, kanalizasyon şebeke hattı yaklaşık 90 bin nüfusun yararlanacağı proje çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Tutşi, Silvan kanalizasyon sorununa yönelik gerçekleştirecekleri projede nüfus ve imar planına uygun proje hazırladıklarını ifade etti.

DİSKİ’nin, vatandaşlara temiz su verdikten sonra, kullanılan ve kirlenen suyu bertaraf etmekle yükümlü olduğunu vurgulayan Tutşi, bunun en önemli ayağı olan atıksu arıtma tesisini de tamamladıklarında ilçenin sorunlarını gidermiş olacaklarını kaydetti.

“2024’de birçok ilçede Atıksu Arıtma Tesisi kazandırmayı hedefliyoruz”

2024’de birçok ilçeye atıksu arıtma tesisi inşa etmeyi hedeflediklerini aktaran Tutşi, özellikle yer altı su kaynaklarının korunması açısından atıksu arıtma tesislerinin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

“Kaynakları temiz şekilde gelecek nesillere bırakmak en önemli görevimizdir”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle birlikte dünyanın birçok yerinde temiz su azalmaya başlıyor. Silvan ilçemiz coğrafik yapısı nedeniyle aldığı yağışlarla yer altı su kaynakları bakımından zengin bir ilçemizdir. İlçemizin yer altı su kaynaklarında yaşanabilecek kirlenmenin önüne geçmek ve kaynakları temiz şekilde gelecek nesillere taşımak en önemli görevimizdir. İnşa edeceğimiz Silvan Atıksu Arıtma Tesisiyle ilçemizin geleceğini teminat altına almış olacağız.”

“Tesis aynı zamanda halk sağlığı ve habitatı koruyacak”

Atısu Arıtma Tesislerinin başta halk sağlığı olmak üzere yerleşim yerlerinin habitatını da koruduğuna dikkat çeken Tutşi, yapılacak tesisle oluşabilecek hastalıkların önüne geçeceklerini ve ilçenin ekolojik yapısının zarar görmemesini sağlayacaklarını iletti.

Tutşi, Silvan Atıksu Arıtma Tesisini ilk etapta son teknolojiyi baz alarak donatacaklarını, ilerde oluşabilecek değişikliklere göre de yeniden tesiste revizyon yapabileceklerini dile getirerek açıklamalarını tamamladı.

Fotoğraf Galerisi