Sitelere Ana Sayaç Monte Ediliyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, kent merkezi ve ilçelerde kayıp-kaçak su kullanımın önüne geçmek için, hane ve işyerlerinin yer aldığı sitelere ana sayaç monte ediyor.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, içme suyu kullanımında kayıp-kaçağa yönelik çalışmalarını kent merkezi ve ilçelerde sürdürüyor.

DİSKİ, ana sayaç uygulamasıyla özellikle yeşil alan, yangın hidrantı, şamandıra, sığınaklar, yüzme havuzu ve depoları bünyesinde barındıran tüketimin fazla olduğu sitelerde kayıp-kaçak içme suyu kullanımının önüne geçiyor.

Abone İşleri Daire Başkanlığı Sayaç ve Saha İşleri Şube Müdürlüğü, su kayıp ve kaçakları en aza indirmek için çeşitli formüller üreten DİSKİ Genel Müdürlüğü, Diyarbakır kent merkezi ve ilçelerde farklı semtlerde yer alan sitelere ana sayaç monte ediyor.

Ekipler, Kayapınar ilçesi Fırat Mahallesi 508’inci sokakta yer alan 250 hane ve işyerleri dahil olmak üzere 271 abonenin bulunduğu siteye ana sayaç taktı.

Siteye su akışını kesen ekipler, yaptıkları kazı işlemlerinin ardından daha önce yer altında olan eski sayacın yerine ana sayacı yüzeye çıkararak montaj çalışmalarını tamamladı.

“1133 siteye ana sayaç takılacak”

Yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, 996 adet merkezde, 147 adet de ilçelerde olmak üzere belirlediği toplam 1133 adet siteye yeni ana sayaç takacaklarını söyledi.

Şuana kadar merkezde yaklaşık 160 siteye ana sayaç monte ettiklerinin bilgisini veren Tutşi, yaptıkları çalışmalarla içme suyu kullanımında Diyarbakır’da ikamet eden bütün vatandaşların hakkını ve hukukunu korumayı amaçladıklarını vurguladı.

“Bahçe sulamalarının önüne geçmek için belirlenen yerlere de ana sayaç monte edilecek”

Tutşi, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Aynı çalışma kapsamında bahçe ve bostan sulamalarının önüne geçmek için kırsal mahallelerde de belirlenen alanlara da ana sayaç uygulamasını getiriyoruz. DİSKİ Genel Müdürlüğü, ana sayaç uygulamasıyla sitelerde tüketilen su, tahakkuk oranları, saha ve parsel üzerinde oluşan fiziki kaçakları da kolaylıkla tespit edebilecek.”

3’üncü sanayi sitesine ana sayaç takıldı

Öte yandan DİSKİ Genel Müdürlüğü, Kayapınar ilçe sınırlarında yer alan 3’üncü Oto Sanayi Sitesi’nde ana sayaç uygulamasına geçti.

 

Fotoğraf Galerisi