Sondajlar kırsal mahallelere can oluyor

DİSKİ Genel Müdürlüğü, yürüttüğü sondaj çalışmasıyla uzun yıllar içme suyu sorunu yaşayan Ergani ilçesi Özbilek Mahallesi’ne 24 saat kesintisiz içme suyu vermeye başladı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kentin farklı noktalarında yürüttüğü sondaj çalışmaları ilçelere bağlı kırsal mahallelere can olmaya devam ediyor.

Uzun yıllar içme suyu sorunu yaşayan 140 haneli Ergani Özbilek Mahallesi, DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen sondaj çalışması sonucu 24 saat kesintisiz içme suyuna kavuştu.

DİSKİ, sondaj çalışmalarında 91 metre derinliğe inerek suya ulaştı, 89’uncu metreye dalgıç pompa indiren ekipler, suyun yeterliliği ile ilgili test aşamasını 6 gün boyunca sürdürdü.

Özbilek Mahallesi’ndeki, sondajda yeterli suyun tespitinin ardından alınan numeneler incelenmek üzere DİSKİ Laboratuvarlarına götürüldü.

Yapılan analizde parametrelerin içme suyuna uygun olması sonucu, DİSKİ kendi öz kaynaklarıyla 160 metre uzunluğunda 63 mm çapında borularla mevcut terfi istasyonuna bağlantı kurdu.

150 metre Elektrik Nakil Hattı’nı da (EDH)kendi imkânlarıyla yapan DİSKİ, sondaj kuyusunu devreye alarak uzun yıllar sorun yaşayan Ergani Özbilek Mahallesi’nin içme suyu sorununu çözmüş oldu.

Tutşi, tamamlanan çalışmaları inceledi

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, yapımı tamamlanan çalışmaları Özbilek Mahallesi’nde inceleyerek ilgili personelden bilgi aldı.

İçme, kullanma, soğutma ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan yer altı sularının öneminin her geçen gün arttığına vurgu yapan Tutşi, bu tarz çalışmalarının oldukça maliyetli bir işlem olduğunu bunun için DİSKİ’nin, önceden belirlenen alanlarda jeofizik etüt ile suyun basınçlı olduğu yeri tespit ettiğini ifade etti.

İnsanlığın en temel ihtiyacı içme suyunu temin etmek için DİSKİ’nin 7/24 çalışma içinde olduğunu aktaran Tutşi, özellikle sondaj kuyusu işlemlerinin kırsal mahallelere can verdiğini söyledi.

“Diyarbakır’ın her noktasına kesintisiz içme suyu sağlamak istiyoruz”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Diyarbakır’ın her noktasına kesintisiz, çeşmeden içilebilir ve kaliteli içme suyu sağlamak istiyoruz. Bu sebeple kırsal mahallelerde yürüttüğümüz sondaj kuyusu çalışmaları oldukça önem taşımaktadır. Bilindiği üzere sondaj çalışması tarımsal faaliyetlerde de kullanılmaktadır. Yer altı su kaynaklarının her geçen gün azalması sebebiyle sondaj kuyusu açma çalışmalarının maliyetleri de artmaktadır. DİSKİ için öncelik vatandaşların sağlığı ve suya erişimidir. Temiz içme suyu beraberinde sağlığı da korumaktadır.”

“Sondaj çalışmalarımız devam edecek”

2022 yılı içinde belirledikleri mahalle ve alanlarda da sondaj kuyusu açma çalışmalarının olacağına değinen Tutşi, birçok kırsal mahallenin içme suyu sorununu bu şekilde çözmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

 

Fotoğraf Galerisi