SU BORCU OLANLARA DİSKİ’DEN YENİ FIRSAT

SU BORCU OLANLARA DİSKİ’DEN YENİ FIRSAT

30 Nisan 2021 tarihi öncesinde su faturası borcu olup gecikme faizi ve cezaları biriken abonelerin yapılandırmaları için müracaatlar başladı. Bu yeni fırsattan yararlanmak isteyen abonelerin 31 Ağustos 2021 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekiyor.

Borç Faizleri Silinecek

09/06/2021 tarihli Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırması Kanunu, Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. DİSKİ Genel Müdürlüğü, Diyarbakır’da su borcu olan vatandaşlarımızın da bu düzenlemeden yararlanabilmesi için harekete geçti.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat TUTŞİ: ‘‘Hedefimiz, tüm borçluları borç yükünden en kolay şekilde kurtarmak. Başvuruda bulunan abonelerimizin gecikme faizlerini ve cezalarını siliyoruz, büyük ödeme kolaylıkları sağlıyoruz. 9 Haziran 2021 itibariyle müracaatlarımız başladı. Su borcu olan bütün vatandaşlarımızı bu önemli imkândan yararlanmaya davet ediyorum.’’ dedi.

18 Taksitli Ödeme İmkânı

Yapılandırma ile ilgili detaylı bilgiye DİSKİ ödeme noktaları, Alo 185 ve DİSKİ web sitesi üzerinden ulaşılabileceğini ifade eden TUTŞİ: ‘‘Abonelerimizin peşin veya 18 aya varan taksit imkânlarıyla, istedikleri şekilde ödemelerini yapmasını sağlıyoruz. Geçtiğimiz yapılandırmadan yararlanamayan, yararlanmaya başlasa da ödemelerini tamamlayamayan abonelerimizin bu imkândan faydalanacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yapılandırılacak Toplam Su Borcu 108 Milyon TL

Geçtiğimiz Aralık ayında başlatılan yapılandırmada 50 milyon lirayı aşkın faiz borcunusildiklerini hatırlatan TUTŞİ; “Önceki yapılandırmamızdan 22.107 abonemiz yararlandı ve 14.458 milyon lira ödeme aldık. Taksitleri hala devam eden abonelerimiz var. Yeni yapılandırmamızdan 140.469 abonemiz yararlanabilecek. Bahsi geçen abonelerimizin 108 milyon liralık yapılandırma işlemleri için DİSKİ tüm birimleriyle hazır.” dedi.

Büyük Yatırımlar için Büyük Fırsat

Son bir yılda Diyarbakır’ın su sorununu çözmek için ciddi yatırımlar yaptıklarının ve 2050’e kadar Diyarbakır’da su sorunun yaşanmayacağının altını çizen TUTŞİ; “Vatandaşlarımız kadar DİSKİ içinde bu yapılandırmayı büyük bir fırsat olarak görüyoruz. DİSKİ olarak Diyarbakır için büyük yatırımlar yapmaya başladık. Geçmiş borç defterlerini kapatıp bu yatırımlara yoğunlaşmak istiyoruz.” dedi.