Tarihi Zerzevan Kalesi içme suyuna kavuştu

DİSKİ Genel Müdürlüğü, tarihi Zerzevan Kalesi’nin içme ve kullanma suyuna kavuşması amacıyla yürüttüğü çalışmaları tamamladı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, yaptığı çalışmalar neticesinde Roma İmparatorluğu döneminde sınır garnizonu olarak kullanılan,  Diyarbakır’daki en önemli Doğu Roma eserlerinden biri olarak kabul edilen ve 2020’de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Zerzevan Kalesi’nin içme suyuna kavuşmasını sağladı.

DİSKİ, gökbilimi açısından da önemli bir yere sahip olan ve uluslararası gökyüzü gözlem şenliklerine de ev sahipliği yapan Çınar ilçesi Demirölçek Mahallesi sınırlarında yer alan Zerzevan Kalesi’ne Aşağıkonak Mahallesi’nde açtığı kuyudan su vermeye başladı.

Ekipler, Zerzevan Kalesi’nin kullanma ve içme suyuna kavuşması için Aşağıkonak Mahallesi’nde yer alan, saniyede 15 litre su üreten kuyudan tarihi alana kadar 2 bin 800 metre su şebeke hattı çekti.

Zerzevan Kalesi’ne 10 metreküplük terfiinin de inşa edildiği çalışmada gelen su seyyar ve mevcut lavabolara ulaştırıldı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, içme suyunun teminin sağlandığı Zerzevan Kalesi’nde incelemelerde bulunarak personelden bilgi aldı.

Kentin turizm açısından en uğrak noktalarından biri olmaya aday Zerzevan Kalesi’ne, kullanma ve içme suyuna kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Tutşi, içme suyu ve altyapı çalışmalarından sonra tarihi alanın daha fazla ziyaretçi ağırlayacağını belirtti.

Tutşi, şöyle konuştu:

“Çalışmalarımızı 10 Mayıs olarak tamamlamayı hedeflemiştik. Arkadaşlarımızın özverili çabası sonucu, içme ve kullanma suyunu daha erken tarihte vermeye başladık. Bilindiği üzere tarihi alan, yakın zamanda çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Bu önemli organizasyonlar öncesi çalışmalarımızı tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Tarihi kalenin zarar görmemesi için içme ve kullanma suyunu Aşağıkonak Mahallesi kuyularından temin ettiklerini vurgulayan Tutşi, sorumlu oldukları 15 bin 272 kilometre kare alan içerisinde yer alan her haneye kesintisiz içme suyu sağlamak için çalışmalarını aralıksız şekilde sürdüreceklerini kaydetti.

 

Fotoğraf Galerisi