Tutşi, 2. Merhale İçme Suyu Projesi kentin en değerli hazinesidir

Kenttin 2055’e kadar içme suyu sorununu çözecek olan projede devam eden çalışmaları denetleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi,  “Diyarbakır 2. Merhale İçme Suyu Projesi’nin kentin en değerli hazinesi olduğunu belirtti.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, çeşmeden içilebilir, sağlıklı ve kaliteli içme suyu temin etmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

DİSKİ, Devlet Su İşleri (DSİ) ile ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Diyarbakır’ın su kaynağı Dicle Barajı’ndan alınacak suyun 1’inci Merhale için 880 metre uzunluğundaki 2 bin 200’lük çelik boruların mevcut hat üzerinden ilerlemesini sağlayacak. Buradan 974 metre uzunluğundaki 2 bin 200’lük çelik boru ile yeni terfi merkezine iletilecek.

Terfi merkezinden 1285 metre uzunluğundaki 1600’lük çelik boru ile mevcut hatta bağlanıp 3 bin 843 metre sonra mevcut tünele ulaşacak.

Tünelden sonra 24 bin 120 metre uzunluğundaki 1600’lük çelik boru ile 225 bin metreküp gün kapasiteli arıtma tesisine aktarılacak.

Mevcut pompa istasyonunun Hm=189,7 metre, yeni pompa istasyonunun Hm=172 metrede olmasından dolayı proje ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlayacak.

Çalışmaların devam ettiği projeyi denetleyerek ilgili personelden bilgi alan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, dünyada içilebilir su kaynaklarının küresel ısınmaya bağlı olarak her geçen gün azaldığını ifade etti.

“Suyun her damlası doğru şekilde değerlendirilmeli”

İçilebilir su kaynaklarının azalmasıyla, suyun öneminin her geçen gün arttığına dikkat çeken Tutşi, bundan dolayı suyun her damlasını en doğru şekilde değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Suyun insanlığın en temel ihtiyacı olduğu bilinciyle DİSKİ’nin, projeler ürettiğini kaydeden Tutşi, 2. Merhale İçme Suyu Projesi’ni kentin nüfus gelişimini baz alarak gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Diyarbakır’ın 2055’e kadar içme suyu sorununu çözecek”

Projenin Diyarbakır’ın 2055’e kadar içme suyu sorununu çözecek olmasının oldukça sevindirici bir durum olduğuna vurgu yapan Tutşi, özellikle Dicle Barajı’na gözleri gibi bakıp havzayı korumaları gerektiğini aktardı.

“Gereksiz tüketim başkasının suya erişememesi demektir”

Tutşi, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bu durum bizi rahatlatmamalı. Nasıl olsa su sorunumuz yok anlayışı kaynaklarımızın heba edilmesi anlamı taşır. Su kaynakları her geçen gün değerli hale geliyor. Bizler bu değerin bilincine vararak tüketim kültürümüzü değiştirmeliyiz. Su konusunda toplumcu düşünce biçimini geliştirmemiz gerekiyor. Sonuç olarak gereksiz tüketim başkasının suya erişmemesi ya da gelecek nesillerin su bulamaması demektir.”

Kent adına yapılan her çalışmanın oldukça önemli olduğunu ileten Tutşi, ama “Diyarbakır 2. Merhale İçme Suyu Projesi’nin kentin en değerli hazinesi olduğunu belirtti.

 

“İçme suyu temini doğru planlanmış altyapıdan geçer”

İçme suyu teminin tamamen doğru planlanmış altyapılardan geçtiğini hatırlatan Tutşi, temiz bir şekilde alıp tükettikten sonra kirletilen suyu yine doğru bir şekilde deşarjını sağlanması gerektiğini dile getirdi.

“Doğaya gerekli hassasiyeti göstermemiz gerekiyor”

Tutşi, şöyle konuştu:

“İçme suyu kaynaklarının devamını sağlamak konusunda herkese görevler düşüyor. Başta doğaya gerekli hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. Çevreye gelişi güzel atılan evsel atıklar bile zamanla su kaynaklarımıza zarar veriyor. Evde kullanılan atık yağlar gelişi güzel lavabolardan bırakılmamalı bunların zararları artık herkes tarafından biliniyor. Gelecek nesillere iyi bir miras bırakmak istiyorsak üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeliyiz.”

Tutşi, açıklamalarını “Diyarbakır 2. Merhale İçme Suyu Projesi’ni 2023’de tamamlamayı hedeflediklerini belirterek tamamladı.

 

 

 

Fotoğraf Galerisi