Tutşi, Aziziye deresindeki çalışmaları denetledi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, ekiplerin aziziye deresinde atıksu sorununu çözmek amacıyla başlattığı çalışmaları denetledi.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Aziziye ve Gürdoğan mahallelerinde çarpık yapılaşmadan kaynaklı atıksuların deşarj edilememesi nedeniyle ortaya çıkan koku ve sağlıksız görüntüleri yürüttüğü çalışmayla gideriyor.

Mevcut atıksu hattının 800 mm çapında olan eski şebeke yerine 1200 ve 1400 çapında kolektör hatlarının döşemesine, bağlantılarının yapılmasına devam ediyor.

DİSKİ, yapacağı 850 metre kolektör ( toplayıcı ) hat imalatı ve yatay delgi yol geçişiyle Aziziye Deresi’ni kirlilikten kurtararak 20 yıldan uzun süredir işletmede olan mevcut toplayıcı hatların yenilenmesini sağlayacak.

Aziziye deresinde 1800mm çelik boru ile karayolları altından yatay delgi ile geçiş yapılmış olup ardından içerisine 1200 çaplı atıksu hattı döşenerek daha önce imalatı yapılmış 1400 mm hat imalatına bağlantısı yapılarak kanalizasyon sularının bertaraf edilmesi amaçlanmıştır

“Temiz su kullanımı ve kirli su çıkışı arttı”

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek personelden bilgi aldı.

Yerleşim yerleri ile nüfusun artmasıyla temiz su kullanımının ve kirli su çıkışının arttığını dile getiren Tutşi, soruna köklü çözüm üretmek için çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti.

Mevcut hattın ihtiyaca cevap vermediğini ve bu durumdan Dicle Nehri’nin de etkilendiğini vurgulayan Tutşi, DİSKİ’nin kentin göz bebeği Dicle Nehri’ni korumak için hassasiyetle çalışma yürüttüğünü kaydetti.

Fotoğraf Galerisi