Tutşi, Bağıvar’da vatandaşlarla bir araya geldi

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Sur ilçesine bağlı Bağıvar Mahallesi’nde ikamet eden vatandaşlarla bir araya geldi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, Sur ilçesi Bağıvar Mahallesi sakinleriyle bir araya gelerek sorunları dinledi.

Buluşmada konuşan Tutşi, 3 Haziran’da isale hattının 17,5’uncu kilometresinde yer alan isale hattının 1600’lük çelik boru ile 200’lük tahliye borusunun bağlantı noktasında arızanın meydana geldiğini bu sebeple kentte belirli bir süre içme suyu veremediklerini söyledi.

DİSKİ’ye, bağlı ekiplerin yaklaşık 15 saatlik çalışmanın ardından arızayı giderdiğini ifade eden Tutşi, arızanın giderilmesiyle kentte yeniden içme suyu vermeye başladıklarını belirtti.

Cumartesi günü itibariyle Bağıvar Mahallesi’ne düzenli şekilde içme suyu vermeye başladıklarını vurgulayan Tutşi, şebeke hatlarının tamamının boşalması nedeniyle mahallenin üst kısmının bir bölümünün suya erişemediğini dile getirdi.

“İçme suyu ile bahçeler sulanmamalı”

Tutşi, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“DİSKİ’nin temel görevi vatandaşlara kaliteli ve sağlıklı su temin etmektir. Bu amaçla çalışmalarımızı 7/24 sürdürüyoruz. Oluşan arıza içme suyu temininde bazı aksaklıklar doğurdu. Kent merkezinde olduğu gibi Bağıvar mahallemizde kesintilerden etkilendi. İçme suyu ile bahçe sulanması da yaşanan sorunda maalesef büyük bir etken. İçme suyuyla bahçeler sulanmamalı. Daha önce saniyede 20 litre su verdiğimiz Bağıvar’a şuan itibariyle saniyede 50 litre su vermekteyiz. Yani mahallenin ihtiyacının iki katı su akışı sağlanmaya başlandı. Su arzını iki katına çıkardıktan sonra mahallede akşam saatleriyle birlikte tüm haneler su almaya başlayacak.”

Temel yaşam kaynağı olan içme suyunda tüm vatandaşların hakkını korumanın önemine değinen Tutşi, Bağıvar Mahallesi’nin üst kotlarında kalan hanelerin suya ulaşması için bahçe sulamalarının durdurulması gerektiğini kaydetti.

“İçme suyu kullanımında herkes duyarlı olmalı”

Tutşi, mahallenin üst kotlarında yer alan hanelerin suya erişimi konusunda herkesin duyarlı davranması ve üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Bağıvar mahallesi sakinlerinin, gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür eden Genel Müdür Tutşi, konuşmasından sonra bir süre, mahalle muhtarı ve sakinleriyle sohbet etti.

 

Fotoğraf Galerisi