Tutşi: Bismil Atıksu Arıtma Tesisi DİSKİ tarafından devralınıp işletmeye hazır

Bismil İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin kesin kabulü öncesi tesiste çalışan DİSKİ’nin işletmede bulunan teknik personeli, müşavir firma ve yüklenici firmanın temsilcileri ile bir araya gelen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, tesisin bir yıldır DİSKİ tarafından sorunsuz bir şekilde işletildiğini belirtti.

Çevreye duyarlı projeler yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, atıksu arıtma tesislerini arttırmak için çalışmalarına devam ediyor. DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından çevre kirliliğinin önüne geçmek amacıyla Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde inşa edilen ve yapımı geçen yıl tamamlanan “Bismil İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kollektörü”, geçen yıldan bu yana ilçeye hizmet veriyor.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, Avrupa Komisyonu Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında yapılan ve günlük 12.453 metreküp kapasiteyle hizmet veren tesisin kesin kabulü için hazırlıklara başladı.

Tutşi, kesin kabul öncesi yüklenici firma ve müşavir firma temsilcileriyle görüştü

Tesiste incelemelerde bulunan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Bismil İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin kesin kabulü öncesi eksik ve tamamlanan konulara ilişkin tesiste çalışan DİSKİ’nin teknik personeli, müşavir firma ve yüklenici firmanın temsilcileriyle toplantı yaptı.

Tutşi: Proje başarılı bir şekilde tamamlandı

Projenin çok başarılı bir şekilde tamamlandığını belirten Tutşi, Bismil İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin DİSKİ tarafından 3 Ocak 2023 tarihinde yapılan geçici kabulden beri devralınıp işletildiğini ve kesin kabule hazır olduğunu söyledi. Tutşi, tesiste emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Dicle Nehri’nin kirlenmesini engelleyeceğiz’

Tesisin önemine dikkat çeken Tutşi, tesisin ileri teknolojiyle donatıldığını belirterek, “Arıtma tesisi ile bölgemizin can damarı olan Dicle Nehri’nin kirlenmesini engelleyeceğiz. Çevreye dost projelerimiz devam ediyor. Yaptığımız çalışmalarla kentimizin birçok sorununa çözüm sunmaya gayret ediyoruz.” dedi.

Fotoğraf Galerisi