Tutşi, Çermik’e saniyede 50 litre içme suyu sağlayan tesisi denetledi

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Çermik ilçesine saniyede 50 litre içme suyu sağlayan tesisi denetledi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kent merkezi, ilçeler ve kırsal mahallelere içme suyu sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Genel Müdür Fırat Tutşi, Sinek çayı kaynağından ham suyu alarak arıtıp ilçenin şebeke hatlarına sağlıklı şekilde içme suyu veren tesisi denetleyerek personelden bilgi aldı.

Saniyede 50 litre içme suyunu arıtan Çermik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde, SCADA Odası, 4000 metreküplük su deposu, 1 asil ve 1 yedek olmak üzere 2 adet yatay pompa, 2 adet dalgıç pompa ve 4 adette motopomp yer alıyor.

 “Amacımız sorumlu olduğumuz alanda bulunan her haneye kesintisiz içme suyu sağlamak”

Tutşi, denetimde yaptığı açıklamada amaçlarının sorumlu oldukları 15 bin 272 kilometrekarelik alan içinde yer alan her haneye 24 saat kesintisiz içme suyu sağlamak olduğunu söyledi.

DİSKİ’nin, Çermik ilçesinin başta içme suyu olmak üzere ve atık su sorunlarını çözmek için çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Tutşi, tesisin saniyede 50, Aşağışeyhler keson kuyusunun da saniyede 35 litre olmak üzere toplam 85 litre içme suyunu ilçeye verdiklerini ifade etti.

“İlçenin içme suyu şebeke hatlarını yeniledik”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Çermik kaplıca ve doğal güzellikleriyle birçok kişinin uğrak noktası ve kent turizmi açısından önemli bir ilçemiz. DİSKİ, yakın zamanda ilçeye önemli yatırımlar yaptı ve yatırımlarını yapmaya devam edecek. Çermik’te içme suyu şebeke hatlarının hepsini yeniledik. Yaklaşık 78 bin metre içme suyu şebeke hattımızın mevcut olduğu ilçeye 24 saat kesintisiz içme suyu sağlıyoruz. İçme Suyu Arıtma Tesisimiz, saniyede 50 litre ham suyu alıp ilçenin şebeke hatlarına bırakıyor.”

“Kayıp-kaçak kullanımının önlenmesi konusunda herkes duyarlı olmalı”

En temel ihtiyaç olan içme suyunun sürekliliği ve yatırımların devamı noktasında Çermik ilçesinde yaşayan vatandaşların suyu bahçe ve bostan sulamalarında kullanmamaları gerektiğini vurgulayan Tutşi, ayrıca kayıp-kaçak konusunda herkesin duyarlı davranmasının önemli olduğunu kaydetti.

Çermik ilçesine daha iyi hizmet sunmak için İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde kurdukları SCADA odasıyla içme suyunu daha sistemli dağıttıklarını aktaran Tutşi, yaptıkları denetimlerle tesisin var olan sorunlarını gidermek istediklerini sözlerine ekledi.

Fotoğraf Galerisi