Tutşi, Çevre Dostu Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu

Diyarbakır Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulunarak, tesisin işletilmesi ve tesisin sorunları hakkında genel durum değerlendirme toplantısı yaptı

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, ilçedeki doğal yaşamı koruyacak ve Dicle Nehri’ni gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakacak olan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde tesisin işleyişi ile ilgili incelemelerde bulundu

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, vatandaşlara altyapı ve içme suyu alanlarında daha iyi hizmet sunmak amacıyla denetimlerine devam ediyor.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) kapsamında yapılan tesisin ilçeye ilk etapta Bismil’in 2032 ikinci etapta 2047’ye kadar su ihtiyacını karşılayacaktır.

Bismil Atıksu Arıtma Tesisi 04.01.2023 tarihinde tamamlanarak geçici kabulü yapılmıştır. Geçici kabul tarihinden sonra DİSKİ Genel Müdürlüğü teknik, idari ve diğer branşlarda ihtiyaç duyulan personel istihdamını sağlayarak tesisin işletmesini yapmaktadır.

Ayrıca, yüklenici firma, müşavir firma ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından da tesisin işletmesi kontrol edilmektedir.

Tesiste kurulacak olan Sürekli Atıksu İzleme Sistemi (SAİS) ile tesisin arıtma değerleri Bakanlık tarafından izlenecektir. Tesiste kurulan Solar Çamur Kurutma Sistemi ile atıksu çamuru %90 mertebesinde kurutulmaktadır.

Bununla beraber, kurutulan atıksu çamurunun yeşil alanlarda peyzaj amaçlı ve çimento fabrikalarında ek yakıt olarak kullanılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Bir yerleşim birimini kaderini sağlıklı oluşturulan altyapıların belirlediğine dikkat çeken Tutşi, DİSKİ’nin bu bilinç ve anlayışla çalışma yaptığının altını çizdi.

DİSKİ’nin en temel görevinin Diyarbakırlılara modern ve konforlu altyapı hizmeti sunmak olduğunu kaydeden Tutşi, bu proje sayesinde Bismil ilçesinin geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceğini belirtti.

Tutşi ilgili birim amirleriyle toplantı düzenledi

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Genel müdür yardımcıları Mehmet Selim Araz, Serhat Çolak ilgili Daire Başkanları ve birim amirlerinin katıldığı toplantıda Bismil atıksu tesisin işleyişi ve durumuyla ilgili verimli bir toplantı gerçekleştirildi.

Fotoğraf Galerisi