Tutşi, Debimetre ve DMA odalarını inceledi

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, içme suyu şebekelerindeki kayıp kaçakları azaltmak amacıyla yapılan debimetre ve DMA odalarını inceledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, “Diyarbakır Merkez İçmesuyu Akıllı Su Yönetimi Projesi Yapım İşi” kapsamında içme suyu temin ve dağıtım sistemlerinde su kayıplarının azaltılması ve israfın önlenmesi için çalışmalarına devam ediyor. DİSKİ ekipleri, depo, ölçüm ve izole sayaç bölgelerinin (DMA’ların) inşaat, elektromekanik, ölçüm ve kontrol sistemi altyapısının yapılması, merkezi izleme ve yönetim sisteminin kurularak, su kayıp ve kaçak oranlarının düşürülmesi için çalışmalarını sürdüren DİSKİ Genel Müdürlüğü, bu çalışma ile hizmet kalitesini artırmayı ve su kaynaklarının etkin kullanımı ile verimli işletilmesini amaçlıyor.

22 debimetre odası ve 104 DMA odası yapılacak

Proje kapsamında kentin değişik noktalarında içme suyunun debi ve akışını ölçen 22 adet debimetre odası ile 104 adet DMA odası yapılacak, 24 adet mevcut DMA odası da revize edilecek.

Tutşi, çalışmaları yerinde inceledi

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, proje kapsamında çalışmaları devam eden Kayapınar ve Yenişehir ilçelerindeki debimetre ve DMA odalarını yerinde inceleyerek, ekiplerden bilgi aldı. Tutşi, mevcut DMA odalarının eksikliklerini tespit ederek, çalışmaların yapılması için ekiplere talimat verdi.

“Elektronik otomasyon sistemi çalışmalarımız devam ediyor”

 DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, içme suyunun öneminin arttığını bu dönemde fiziki su kaçaklarının oldukça önemli bir sorun teşkil ettiğini ifade ederek, bu durumu en aza indirmek için büyük bir çaba sarf ettiklerini dile getirdi. Tutşi, “İçme suyu, insanlığın geçmişten geleceğe en önemli değeridir. Bu vizyon ve yaklaşımla su kayıplarını en aza indirmek için DİSKİ, kentteki tüm içme suyu şebekesini elektronik otomasyon sistemi ile izlenmesi için çalışmalarına devam ediyor” dedi.

“Yeni teknolojileri takip ediyoruz”

Bir yandan eldeki mevcut imkânlarla fiziki kaçaklarla mücadeleyi sürdürdüklerini  diğer yandan da dünyada bu konu ile ilgili uygulanan yeni teknolojileri takip ettiklerini kaydeden Tutşi, her metreküp fiziki kaçağın önemli bir değerin yok olması demek olduğunu söyledi.

Fotoğraf Galerisi