TUTŞİ, Diyarbakır’ın her noktasına kesintisiz içme suyu sağlamak istiyoruz

DİSKİ Genel Müdürlüğü, yürüttüğü sondaj çalışmasıyla uzun yıllar içme suyu sorunu yaşayan Çermik ilçesi Kalecik Mahallesi’ne çalışmalar bittiğinde 24 saat kesintisiz içme suyu vermeye başlayacaktır

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kentin farklı noktalarında yürüttüğü sondaj çalışmaları ilçelere bağlı kırsal mahallelere can olmaya devam ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Çermik ilçesine bağlı Kalecik Mahallesi’nde 221 metre derinliğinde sondaj kuyusu çalışmasını tamamlayarak su sorununu çözüme kavuşturdu.

Tutşi, tamamlanan çalışmaları inceledi

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, yapımı tamamlanan çalışmaları Kalecik Mahallesi’nde inceleyerek ilgili teknik personelden bilgi aldı.

İçme, kullanma, soğutma ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan yer altı sularının öneminin her geçen gün arttığına vurgu yapan Tutşi, bu tarz çalışmalarının oldukça maliyetli bir işlem olduğunu bunun için DİSKİ’nin, önceden belirlenen alanlarda jeofizik etüt ile suyun basınçlı olduğu yeri tespit ettiğini ifade etti.

İnsanlığın en temel ihtiyacı içme suyunu temin etmek için DİSKİ’nin 7/24 çalışma içinde olduğunu aktaran Tutşi, özellikle sondaj kuyusu işlemlerinin kırsal mahallelere can verdiğini söyledi.

“Diyarbakır’ın her noktasına kesintisiz içme suyu sağlamak istiyoruz”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Diyarbakır’ın her noktasına kesintisiz, çeşmeden içilebilir ve kaliteli içme suyu sağlamak istiyoruz. Bu sebeple kırsal mahallelerde yürüttüğümüz sondaj kuyusu çalışmaları oldukça önem taşımaktadır.

Bilindiği üzere sondaj çalışması tarımsal faaliyetlerde de kullanılmaktadır. Yer altı su kaynaklarının her geçen gün azalması sebebiyle sondaj kuyusu açma çalışmalarının maliyetleri de artmaktadır. DİSKİ için öncelik vatandaşların sağlığı ve suya erişimidir. Temiz içme suyu beraberinde sağlığı da korumaktadır.”

Kalecik mahallesinin su sorunu çözülmüştür. Kalecikli hemşerilerimize hayırlı olsun dedi.

Fotoğraf Galerisi