Tutşi, Gazetecilerle Bir Araya Geldi

Tutşi, Gazetecilerle Bir Araya Geldi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, kentte görev yapan ulusal ve yerel medya temsilcileriyle basın toplantısı düzenledi.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Diyarbakır’da görev yapan ulusal ve yerel medya temsilcileriyle İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde bir araya geldi.

Kentte görev yapan basın mensuplarıyla tanışma amacıyla düzenlenen programa Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ve kentte görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı. Basın mensuplarıyla bir süre sohbet eden Tutşi, DİSKİ’nin yatırımlarını anlattığı bir sunum yaptı. Tutşi, daha sonra gazetecilere İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni tanıttı.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Tutşi, DİSKİ’nin 2021 yılı bütçesinin 552 milyon TL olduğunu, 423 bin aboneye hizmet verdiklerini söyledi. Abonelik noktasında ciddi sıkıntı yaşadıklarını anlatan Tutşi, Diyarbakır’da kayıp ve kaçak su kullanımının yüzde 40-45 olduğunu söyledi.

Suyun zor şartlar altında temin edildiğini aktaran Tutşi, “Bizler tarafından üretilen suyun yarısı kayıt dışı, kaçak, bahçe sulamasında, bostan sulamasında ve boşa akıtılmaktadır. Vatandaşların içilebilir bir suyla eğer bahçe sulanıyor ise bu iş yürütülemez.” dedi.

Kayıp ve kaçak kullanımının önüne geçebilmek için vatandaşlardan destek beklediklerini belirten Tutşi, şöyle konuştu:

“Günlük kişi başı su tüketim oranı 130 litre civarındayken, Diyarbakır’da bu oran geçtiğimiz gün 270 litre üzerine çıktı. Buda şunu göstermektedir. Bizlerin su kullanım alışkanlığı kötü olarak görünüyor. Kentte kayıp ve kaçak oranlarımız yüzde 44’ün üzerinde ve bu oran ilçe ile köylerde daha vahim bir durumdadır.

“Tesisleri hassasiyet ile izliyor, takip ediyor ve müdahale ediyoruz”

15 bin 272 kilometrekarelik şehir sınırlarında bin 279 personelle hizmet ürettiklerini belirten Tutşi, “Bu hizmetleri üretirken; hayatın kaynağı olan suyun; sağlıklı, çevremize zarar vermeden, mümkün olan en az kayıpla ve kesintisiz akmasını temine çalışıyoruz. Yerin altında yatırım yapıp, yerin üstünden işletiyoruz. DİSKİ olarak tesis ettiğimiz Diyarbakır’ın su dolaşım ve boşaltım sistemini hassasiyet ile izliyor, takip ediyor, gerekmesi durumunda müdahale ediyoruz.” dedi.

Tutşi, programa katılan gazetecilere teşekkür ederek çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Fotoğraf Galerisi