Tutşi, Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmaları denetledi

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Hani ilçesinde ki Atıksu Arıtma Tesisi’ndeki çalışmaları denetledi

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’nün, İLBANK ile ortaklaşa inşa ettiği “İçme Suyu ve Kanalizasyon Projesi” (SUKAP) kapsamında Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmalar devam ediyor.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Hani ilçesinde yapımı devam eden Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmaları yerinde takip ederek bilgi aldı.

Toplam 10 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nde bypass odası, çamur susuzlaştırma, blower odası, çökertme havuzu, aerobik havuzu, jeneratör odası, idari bina ve çıkış kapısı yer alıyor.

“Daban Deresi kirlilikten kurtulacak”

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, daha önce atıksuların Daban Deresi’ne gelişi güzel şekilde bırakıldığını yeni inşa edecekleri 1183 metre uzunluğundaki ana kolektör hattı sayesinde atıksuların temizlenerek dereye deşarj edileceğini söyledi.

İnşa edilen arıtma tesisiyle yer altı sularını koruma açısından oldukça önemli bir çalışma olduğunu kaydeden Tutşi, kuracakları tesisle aynı zamanda halk sağlığını da korumuş olacaklarını vurguladı.

Yerleşim alanlarının modern bir görünüme kavuşmasının tamamen altyapıdan geçtiğine dikkat çeken Tutşi, DİSKİ bu vizyon ve misyonla çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

“Tesis 2055’e kadar ilçenin ihtiyaçlarına cevap verecek”

Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nin ilçenin 2055’e kadar süre zarfında ihtiyaçlarına cevap verebileceğini ileten Tutşi, daha sonra yapılacak revizyonlarla tesisin ömrünün uzatılabileceğini dile getirdi.

Fotoğraf Galerisi