Tutşi, Hoşan Terfi İstasyonu’nu denetledi

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Ergani ilçesine içme suyu sağlayan Hoşan Terfi İstasyonu’nu denetledi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, yakın zamanda yenilenen ve Ergani ilçe merkezine su sağlayan Hoşan Terfi İstasyonu’nu denetleyerek personelden bilgi aldı.

İçinde 400 metreküp kapasiteye sahip içme suyu deposu da bulunan Hoşan Terfi İstasyonun tamamlanmasıyla birlikte ilçeye bağlı Bagür, İstasyon ve Şirinevler Mahalleleri daha yoğun şekilde içme suyu almaya başladı.

“Ergani’de su akşında sorun yaşanmayacak”

İlçe merkezinin yaklaşık %40’ına içme suyu sağlayan Hoşan Terfi Merkezi’nde bulunan pompaların sık aralıklarla arıza vermesi üzerine çalışma başlattıklarını belirten Tutşi,  teknik olarak terfi istasyonunun güçlendirilmesiyle birlikte Ergani’de su akışında sorunların yaşanmayacağını ifade etti.

Hoşan Terfi İstasyonunun daha verimli ve kesintisiz içme suyu sağlaması için dalgıç tipi pompaları yenileriyle değiştirdiklerini aktaran Tutşi, terfi istasyonunda yatay milli pompaların arızalanması sonucu; olası arızalarda hemen devreye alınabilen yeni sistem dalgıç tipi pompa sistemi kurduklarını söyledi.

Yapılan yenileme çalışmaların özellikle fiziki su kaçaklarını önlemede oldukça önemli olduğunun altını çizen Tutşi, fiziki kaçaklarının önlenmesiyle maliyet ve suyun boşa harcanmamasının önüne geçtiklerini dile getirdi.

“Fiziki eksikliklerde kısa sürede giderilecek”

Tutşi, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Tesisimizin özellikle teknik kısmı olan aletlerin tamamını elden geçirdik. Yapılan çalışmalar sayesinde mekanik sorunlar yaşanmayacak. Nüfusu yaklaşık 120 bine dayanan ilçemize hizmet veren Hoşan Terfi İstasyonumuzda fiziki olarak tespit ettiğimiz eksiklikleri de kısa süre içerisinde gidereceğiz. Bu anlamda eğer ihtiyaç duyarsak 400 metreküplük su depomuzda da bir çalışma yürütebiliriz.”

Denetimlerde Tutşi’ye, Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Karaaslan, DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yürük ile Ergani İlçe Emniyet Müdürü Mustafa İşlek eşlik etti.

 

 

Fotoğraf Galerisi