Tutşi, olumsuz hava koşullarında 192 arızaya müdahale ettik

Bağlar ilçesi Karahan Mahallesi’nde dondurucu soğuklardan dolayı arızalanan ayaklı su deposunun onarımı çalışmalarını denetleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, soğuk havaların başladığı 17-26 Ocak tarihleri arasında 192 arızaya müdahale ettiklerini söyledi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, kar yağışının ardından kent genelinde yaşanan dondurucu soğuklara rağmen meydana gelen arızalara müdahale etmeye devam ediyor.

İçmesuyu Daire Başkanlığı,648 nüfus ve 90 hanenin yer aldığı Bağlar ilçesi Karahan Mahallesi’nde ayaklı su deposunda oluşan arızaya müdahale ederek onarımını gerçekleştirdi.

Ekipler, dondurucu soğuk havaya rağmen ayaklı içme suyu deposunda oluşan çatlak arızasını kaynak işlemiyle giderdi. Onarım işleminin tamamlanmasıyla birlikte mahalleye yeniden içme suyu akışı sağlandı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, olumsuz hava koşullarına rağmen devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek personelden bilgi aldı.

Dondurucu soğukların başladığı 17-26 Ocak tarihleri arasında sadece kent merkezinde 172 şebeke ve abone, 20 ayaklı su deposu olmak üzere toplam 192 arızaya müdahale ettiklerinin bilgisini veren Tutşi, en temel ihtiyaç olan su akışını sağlamak için DİSKİ’nin, büyük bir özveriyle çalışma yürüttüğünü dile getirdi.

“Ekiplerimiz 17 ilçede sahada 7/24 çalışma yürütüyor”

Tutşi, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“Söz konusu içme suyu olunca sorumluluğumuz daha da artmaktadır. Vatandaşların içme suyu konusunda mağdur olmaması için ekiplerimiz 7/24 sahada çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarımız sadece kent merkezi ile sınırlı kalmıyor. Kent merkezi dışında diğer 13 ilçe ve ilçelere bağlı kırsal mahallelerde de ekiplerimiz, su akışını sağlamak amacıyla büyük bir özveriyle çalışma yürütüyor.”

Kar yağışının başladığı ilk günden itibaren yaşanabilecek tüm olumsuz durumlara karşı hazırlıklarını yaptıklarını aktaran Tutşi, koşulların zor olmasına rağmen oluşan arızaları giderdiklerini söyledi.

“Tutşi, son olayına karşı uyarılarda bulundu”

Yoğun kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle su sayaçlarının donma riskine karşı önlem alınması konusunda uyarılarda bulunan Tutşi, aşırı soğukların sayaç ve su borularına zarar verebileceğini kaydetti.

Sayaç ve su borularının maliyetsiz basit yönetmenlerle don olayından dolayı korunabileceğini ifade eden Tutşi, sayaç ve su borularının zarar görmesi durumunda maliyetin daha da artacağına dikkat çekti.

Sayaçların ve su borularının hava ile temas eden açık bölümlerinin cam yünü, bez parçası, talaş ya da boru kılıfı gibi malzemelerle kaplamasının gerektiğini dile getiren Tutşi, donan sayaç ve su borularına kesinlikle ateş veya sıcak su ile müdahale edilmemesini belirtti.

“Arıza durumunda ALO 153’e başvuru yapılmalı”

Tutşi, açıklamalarını şu şekilde tamamladı:

“Donma sonucu patlayan sayaçtan akan su, diğer sayaçların donmasına neden olmaktadır. Bu durumda suyun vanadan kapatılarak kesilmesi ve vakit kaybetmeden DİSKİ ALO 153’e başvurmaları gerekir.”

 

Fotoğraf Galerisi