Tutşi, Silvan içme Suyu Tünel Terfi İstasyonu’nu denetledi

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Silvan İçme Suyu Tünel Terfi İstasyonu’nu denetledi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Fırat Tutşi, vatandaşlara daha kaliteli hizmet sunmak amacıyla kent genelinde yürütülen içme suyu, kanalizasyon çalışmalarını ve kuruma ait tesislerde denetimlerine devam ediyor.

Tutşi, Silvan ilçesine 7/24 kesintisiz içme suyu sağlayan Silvan içme Suyu Tünel Terfi İstasyonu’nda incelemelerde bulunarak personelden bilgi aldı.

“Klorlama ve kontroller bilgisayar üzerinden takip ediliyor”

Yüksek Mahallesi tünel ağzı kapitaj ve terfi istasyonunun saniyede 220 litre suyu alarak ilçenin şebekelerine bıraktığını belirten Tutşi, terfi istasyonunun SCADA sistemine entegre olduğunu, klorlama ve kontrollerin otomatik olarak bilgisayar üzerinden takip edildiğini ifade etti.

“SCADA ve içme suyu şebekeleri Türkiye’de örnek model niteliğinde”

Genel Müdür Tutşi, Silvan ilçesinde inşa ettikleri içme suyu şebeke hatları ile SCADA sisteminin Türkiye’de örnek model olduğuna dikkat çekti.

“Temizlik, bakım ve onarımlar düzenli şekilde yapılıyor”

Silvan’da, DİSKİ’nin rutin olarak su numunelerini günlük, haftalık ve aylık alarak analizler gerçekleştirdiğini vurgulayan Tutşi, başta temizlik olmak üzere tesisin bakım ve onarımlarının düzenli bir şekilde yapıldığını söyledi.

Tutşi, şöyle konuştu:

“İçme suyu sistemi kapitaj 2+1 yatay milli pompalar ile terfi deposuna oradan da 3+1 yatay milli pompalarla TD1 deposuna terfi edilmektedir. SCADA sistemine entegre olan 6 adet sondaj kuyusu da olası bir durumda tünelden su alınamadığı takdirde devreye alınabilecek şekilde tasarlanmıştır.”

“En temel motivasyonumuz yerleşim yerlerine kesintisiz içme suyu sağlamak”

DİSKİ’nin en temel motivasyonunun yerleşim yerlerine 24 saat kesintisiz ve çeşmeden içilebilir su sağlamak olduğunu dile getiren Tutşi, Silvan’ın kendileri açısından oldukça önemli olduğunu ve ilçeye hizmet etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

Denetimde Tutşi’ye, DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yürük’te eşlik etti.

 

Fotoğraf Galerisi