Tutşi, suyun her damlası önemlidir

Tutşi, suyun her damlası önemlidir

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinin yeni imar alanlarında yapımı devam eden içme suyu şebeke hattı denetiminde suyun her damlasının oldukça önemli olduğunu söyledi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, daha sağlıklı üstyapı çalışmalarına olanak sağlamak için Diyarbakır’ın yeni imar açılan alanlarında altyapı ve içme suyu şebekesi döşeme çalışmalarına devam ediyor.

Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı, “Kayapınar Yenişehir Kısmi İçme Suyu Şebeke Döşemesi Yapım İnşaat İşi” çalışmalarında belirlenen alanlara 110,125,140,160 ve 225 mm çaplarında içme suyu şebeke hattı döşeyecek.

3 bin 673 metre içme suyu şebeke hattı tamamlandı

Toplam 13 bin 726 metre içme suyu şebekesinin döşeneceği ve Kayapınar ilçe sınırlarında yapımı süren çalışmalarda ekipler, şuana kadar yer altına 3 bin 673 metre uzunluğunda içme suyu şebekesi hattını döşedi.

Temmuz 2021 itibariyle başlayan kısmi içme suyu şebeke döşeme çalışmalarında Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinin belirlenen alanlarına 10 bin 53 metre daha içme suyu şebeke hattı döşeyecek.

DİSKİ, sözleşme bedeli 1 milyon 761 bin TL olan içme suyu şebeke yapımını kısa sürede tamamlamayı hedefliyor.

Tutşi, Kayapınar ilçesinde devam eden çalışmaları yerinde denetleyerek projede gelinen aşamayla ilgili personelden bilgi aldı.

Diyarbakır’ın hızla büyüdüğüne ve buna paralel olarak ihtiyaçlarının da çoğaldığını kaydeden Tutşi, en temel ihtiyaç olan içme suyunu sağlıklı, kaliteli, ucuz ve çeşmeden içilebilir şekilde vatandaşlara ulaştırmak için çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

Tutşi, DİSKİ’nin kentin geleceğini düşünerek ilerdeki zamanlarda var olacak sorunların önüne geçmek amacıyla yatırımlar yaptığını ifade etti.

“Modern kentlerin yolu altyapıdan geçer”

Yeni imar alanlarına ilk kazmayı DİSKİ’nin vurduğunu aktaran Tutşi, modern bir kenti ortaya çıkarmanın yolunun tamamen altyapıdan geçtiğini vurguladı.

“2021 ilk 10 ayında 108 milyon metreküp içme suyunu Diyarbakırlılara ulaştırdık”
Tutşi, şöyle konuştu:

“Yaşam kaynağımız olan içme suyu hizmetlerimizde süreklilik arz eden kaliteli ve hesaplılığı ön planda tutuyoruz. 2021’in ilk 10 ayında Diyarbakırlılara toplam 108 milyon metreküp sağlıklı içme suyu ulaştırdık. İçme suyunun her damlası oldukça önemlidir. Kentte daha iyi yatırımlar yapmamız için herkese belirli sorumluluklar düşüyor. Özellikle içme suyunun dünyanın birçok yerinde tükenme noktasına geldiği bugünlerde kayıp-kaçak oranını standartların altına indirmemiz gerekiyor. Kayıp-kaçak oranın standartların altına inmesiyle birlikte DİSKİ bu kent için daha önemli yatırımlara imza atacaktır.”

Fotoğraf Galerisi