Tutşi,“Dicle Nehri’ni gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakacağız”

Yapımı devam eden Bismil Atık Su Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulunan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, projeyle ilçedeki doğal yaşamı koruyacaklarını ve en önemlisi Dicle Nehri’ni gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakacaklarını söyledi.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, 2022’de tamamlayıp hizmete açmayı hedeflediği Bismil Atık Su Arıtma Tesisi’nde çalışmalar devam ediyor.

Günlük 12 bin 500 metreküp atıksuyu çeşitli işlemlerden geçirdikten sonra temiz bir şekilde Dicle Nehri’ne deşarj edecek olan Bismil Atık Su Arıtma Tesisi’nde inşaat işlerinin % 95’i tamamlandı.

Mekanik ve elektrik işlerinde ise % 40 ilerleme sağlanan tesiste kum-yağ tutucu, BiOP tanklar, havalandırma havuzları, çöktürme tankları, çamur susuzlaştırma ve solar kurutma yapılarının yanı sıra idari ve atölye binaları yer alacak.

Toplam 48 bin metrekare alan üzerine kurulu tesis Bismil ilçe merkezi ve Aralık-Obalı mahallelerinden toplanan evsel atık suları, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ne göre arıtılacak.

Tesisi gezen ve çalışmaların seyri hakkında bilgi alan DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, projenin Bismil ilçesinin habitatı açısından oldukça önemli olduğunu ifade etti.

“Projeye Aralık ve Obalı mahallelerini de ekledik”

Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü yapım çalışmaları kapsamında 19,5 kilometrelik şebeke ve kolektör hattı tamamladıklarını kaydeden Tutşi, Bismil Aralık ve Obalı mahallelerinin projede yer almadığını yaptıkları değerlendirme sonucu 2 mahalleyi çalışmaya dahil ettiklerini aktardı.

2 mahallenin atıksularının Bismil Köprüsü yakınında kurulacak terfi istasyonuna toplanacağını, buradan da çelik borularla köprünün altından karşıya terfi edileceğini ve kolektör hattına aktarılacağını vurgulayan Tutşi, böylece 2 mahallenin atıksularının da tesis aktarılacağını söyledi.

“Tesis Bismil’e 2032’ye kadar hizmet verecek”

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) kapsamında yapılan tesisin ilçeye 2032’ye kadar hizmet vereceğini vurgulayan Tutşi, daha sonra yapılacak revizyonlarla tesisin ömrünün uzatılabileceğini aktardı.

Bir yerleşim birimini kaderini sağlıklı oluşturulan altyapıların belirlediğine dikkat çeken Tutşi, DİSKİ’nin bu bilinç ve anlayışla çalışma yaptığının altını çizdi.

DİSKİ’nin en temel görevinin Diyarbakırlılara modern ve konforlu altyapı hizmeti sunmak olduğunu kaydeden Tutşi, çalışmaların devam ettiği proje sayesinde Bismil ilçesinin geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceğini belirtti.

“Kadim Dicle Nehri’ni korumak herkesin görevi”

Tutşi, açıklamalarını şu ifadelerle tamamladı:

“Tarihe, birçok, masal, efsane ve şarkıya mal olmuş kadim Dicle Nehri bizim için oldukça önemlidir. Temiz şekilde miras aldığımız bu değerli nehri korumak başta DİSKİ olmak üzere tüm Diyarbakırlıların görevidir. Projeyle ilçedeki doğal yaşamı koruyacağız ve en önemlisi Dicle Nehri’ni gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakacağız.”

 

 

 

 

 

Fotoğraf Galerisi