Vali Karaloğlu’na yapılan talep üzerine DİSKİ harekete geçti

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun, Dicle ilçesinde halk buluşmasında Çelebi Mahallesi muhtarının talebi üzerine DİSKİ Genel Müdürlüğü, suyun akışı ile ilgili hanelerde tarama çalışması yaptı.

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, sorumlu olduğu 15 bin 272 kilometrekarelik alanda içme suyu temini ve altyapı çalışmalarını 7/24 aralıksız sürdürüyor.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun, katılımıyla Dicle ilçesinde gerçekleşen halk buluşmasında Çelebi Mahallesi muhtarının günlük 7-8 saat su aldıklarını belirtmesi üzerine harekete geçen DİSKİ, hanelerde yaptığı incelemelerde çeşmelerden suyun 24 saat kesintisiz aktığı ve mevcut depoların dolu olduğunu tespit etti.

Yapılan talebi yerinde inceleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, 180 hane ve 890 nüfusa sahip Dicle ilçesi Çelebi Mahalle Muhtarı Hayri Acar ile görüşme gerçekleştirdi.

En temel ihtiyaç olan içme suyunu sorumlu oldukları her haneye 24 saat kesintisiz ulaştırmak için çalıştıklarını belirten Tutşi, Dicle ilçesine de 24 saat kesintisiz içme suyu sağladıklarını ifade etti.

Tutşi, şöyle konuştu:

“Göreve başladığımızda günlük 1-2 saat su alan ilçemize Sayın Valimiz Münir Karaloğlu’nun, Dicle’de 24 saat su akacak talimatı üzerine 2020’de yaptığımız çalışmalar neticesinde 24 saat kesintisiz su vermeye başladık. Dicle ilçesinin 2050’e kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak projede de çalışmalarımız devam ediyor.”

Dicle ilçesinin bütün olarak sorunlarını çözmek için planlamalar yaptıklarını dile getiren Tutşi, bu planlamalar kapsamında ilk olarak içme suyu ve daha sonra altyapı yatırımlarını hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Muhtar Hayri Acar, ise görüşmeden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek daha önce 1-2 saat bile su alamadıklarını şimdi 24 saat kesintisiz suya kavuştuklarını bundan ötürü Vali Münir Karaloğlu’na, DİSKİ Genel Müdürlüğü ile Tutşi’ye teşekkür etti.

Fotoğraf Galerisi