Yağmur Suyu Şebekelerinde Sonbahar Temizliği

Yağmur Suyu Şebekelerinde Sonbahar Temizliği

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, sonbahar aylarında yağabilecek yağmurlar öncesi olası su baskınlarını önlemek amacıyla yağmur suyu şebeke hatlarında temizlik işlemlerini başlattı.

DİSKİ, olası yağışlarda ortaya çıkabilecek sel ve su taşkınlarını önlemek amacıyla önlemlerini artırdı. Menfez ve yağmursuyu kanallarının tıkanma ihtimaline karşı harekete geçen DİSKİ, geniş çaplı temizlik çalışması yapıyor.

DİSKİ Genel Müdürlüğü Atıksu Kontrol ve Ruhsat Denetim Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan “Şebeke, baca ve ızgara temizliği Ekibi”kent merkezi ve ilçelerde rutin temizlik çalışmalarını arttırdı.

250 bin 400 metre şebeke hattında ve 10 bin 300 mazgalda temizlik yapıldı

Ekipler olumsuzlukların önüne geçmek için 250 bin 400 metre şebeke hattında ve 10 bin 300 mazgalda temizlik yaptı. Bütün mazgalları tek tek denetleyen DİSKİ ekipleri, birikerek tıkanmaya neden olabilecek yaprak, taş ve atıkları toplayarak altyapının sorunsuz çalışması, yollarda meydana gelecek tahribat ve yağışlarda yaşanacak ani su baskınlarına karşı tedbir amaçlı müdahale ediyor.

Acil Durum Ekibi 7/24 görev başında

DİSKİ, rutin temizlik yapan ekipler dışında, Acil Durum Ekibi de oluşturdu. Özel eğitim alan ekip 7 gün 24 saat teyakkuz halinde görevini icra ediyor. Ekip olası ani yağışlarda tıkanmaları engelleyecek çalışmalar yapacak.

En büyük sorun yere atılan çöpler

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, kanal tıkanmalarında en büyük sorunun yere atılan çöpler, bacalara atılan taş, moloz ve kaba malzeme olduğunu söyledi. Çöp atılmaması konusunda daha duyarlı olunması gerektiğini belirten Tutşi, şöyle konuştu:

“Çöpler, mazgallarda su akışını engellediği için olası yağışlarda su birikintilere sebep olabiliyor. Özellikle naylon ve poşet tarzı plastik atıklar, kanalların tıkanmasına neden oluyor. Bazı noktalarda ise çimento atıkları kanalizasyon şebekesine bırakılarak tıkanıklığa neden oluyor. Ekiplerimiz, olumsuzların önüne geçebilmek için, yoğun çaba sarf ediyor. Bu sorunun oluşmaması için anında müdahale ediyoruz. Herkes üzerine düşen sorumlulukları yerine getirerek yerlere çöp atmamalıdır. Bu konuda daha duyarlı olmalıyız.”

Fotoğraf Galerisi