Zerzevan Kalesi Mayıs’ta içme suyuna kavuşuyor

Zerzevan Kalesi Mayıs’ta içme suyuna kavuşuyor

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Roma İmparatorluğu döneminde sınır garnizonu olarak kullanılan,  Diyarbakır’daki en önemli Doğu Roma eserlerinden biri olarak kabul edilen ve 2020’de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Zerzevan Kalesi’nin içme suyuna kavuşması için çalışmalarını hızlandırdı.

DİSKİ, gökbilimi açısından da önemli bir yere sahip olan ve uluslararası gökyüzü gözlem şenliklerine de ev sahipliği yapan Çınar ilçesi Demirölçek Mahallesi sınırlarında yer alan Zerzevan Kalesi’ne Aşağıkonak Mahallesi’nde açtığı kuyudan su verecek.

Ekipler, çalışmalar kapsamında Aşağıkonak Mahallesi’nde yer alan ve saniyede 15 litre su üreten kuyudan tarihi alana kadar 2 bin 800 metre su şebeke hattı çekecek. Zerzevan Kalesi’ne 10 metreküplük terfiinin de inşa edileceği çalışmada gelen su seyyar ve mevcut lavabolara ulaştırılacak.

DİSKİ Genel Müdürlüğü, devam eden çalışmaları Mayıs ayında tamamlamayı hedefliyor.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, içme suyunun temini için Zerzevan Kalesi’nde devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek personelden bilgi aldı.

“Çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor”

Kent turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Zerzevan Kalesi’nin içme ve kullanma suyu temini çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü ifade eden Tutşi, tarihi alanın zarar görmemesi için suyu Aşağıkonak Mahallesi kuyusundan temin ettiklerini belirtti.

Kentin turizmine büyük katkısı olan tarihi mekânın hak ettiği yerlere gelmesi için DİSKİ’nin üzerine düşen görevi büyük bir özveriyle yerine getireceğini kaydeden Tutşi, çalışmaları 10 Mayıs 2022 itibariyle tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

“Tarihi kale yeniden suya kavuşacak”

Tutşi, şöyle konuştu:

“Sorumlu olduğumuz 15 bin 272 kilometrekarenin her alanında ihtiyaç duyulan her yere temel ihtiyaç olan suyu ulaştırmak için 7/24 çalışıyoruz. Binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Zerzevan Kalesi’nin hak ettiği değeri daha da yukarılara taşıması adına su oldukça önemli bir öğedir. Suyun geçtiği her yerde yaşam vardır. Daha önce suyu olan bu tarihi alan yeniden temiz suya kavuşacaktır.”

İncelemelerde Tutşi’ye, DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yürük’te eşlik etti.

Fotoğraf Galerisi