Kanal Görüntüleme Robotu Yardımıyla Tıkanıklık Tespiti

DİSKİ Genel Müdürlüğü, yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarını kanal görüntüleme robotu ile incelemeye alarak oluşan arızalara anında müdahale ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak maliyet, emek ve zamandan tasarruf sağlıyor. Bu sistem sayesinde üst yapının kazılması da önleniyor. Robotlar, kent ve ilçe merkezleri ile kırsal mahallelerdeki on binlerce metre uzunluğundaki kanalizasyon ve yağmursuyu şebekeleri, yağmursuyu ızgaraları, bina ve ev bağlantılarında yaşanan kanal sorunlarını anında tespit ederek sorunlara doğru müdahale edilmesini sağlıyor. Sorunun tespit edilmesinin ardından bölgeye kazı ekibi, vidanjör ekibi veya kayıp rögar kapak ekibi gelerek sorunu çözüyor.

Kanal Görüntüleme Robotu Yardımıyla Tıkanıklık Tespiti

Kanal görüntüleme robotu sayesinde nokta tespitler yapılarak arızanın onarılması sağlanılıyor. Araç içerisindeki kumanda kabini ile kontrol sağlanarak robot tarafından kaydedilen görüntüler bilgisayara kaydedildiği gibi aynı zamanda araç içinden monitör ile anlık olarak izlenebiliyor. Kanal Görüntüleme Robotları, kanalizasyon şebekesinde vidanjör müdahalesi ile çözülemeyen sorunların tespitinde, temizliği yapılan kanalizasyon hatlarının kontrolünde ve çapı 200 mm ve üzeri çaplardaki kanalizasyon şebekelerinin rutin kontrollerini yapmak için kullanılıyor. 200 metre mesafeye kadar hareket etme kabiliyetine sahip kanal görüntüleme robotu sayesinde nokta tespitler yapılarak arızalara en kısa sürede müdahale sağlanmış oluyor.

Fotoğraf Galerisi